Juta

Juta

Juta, czyli materiał prosto z natury

Juta to tkanina pochodzenia roślinnego, której charakterystyczny, płócienny splot znajduje szerokie zastosowanie w modzie, wystroju wnętrz czy ogrodnictwie. Dobrze znamy worki z juty i elementy dekoracyjne, które nadają klimat rustykalnym aranżacjom, ale ten stuprocentowo biodegradowalny materiał cieszy się też coraz większą popularnością w świecie fashion. Na wybiegach i w kolekcjach sieciówek od kilku lat pojawiają się torby z juty, kapelusze czy espadryle zdobione jutowym sznurkiem. A kolory naturalnej juty - beże, szarości czy delikatne złoto doskonale wpisują się w koncepcję ekologicznej mody i capsule wardrobe. W czasach, w których coraz większą wagę przywiązuje się do ekologii i rozwiązań przyjaznych naturze, juta nieprzypadkowo staje się jednym z najgorętszych trendów, szczególnie wiosną i latem.

Jak i z czego powstaje włókno juty?

Ze względu na niskie koszta uprawy i pozyskiwania oraz wyjątkowe właściwości juta stanowi drugi po bawełnie najbardziej rozpowszechniony rodzaj włókien. I podobnie, jak włókna bawełny, włókna juty powstają z rośliny o tej samej nazwie, którą uprawia się przede wszystkim w Azji w gorącym i wilgotnym klimacie. Największymi producentami tej ekologicznej tkaniny są dziś Indie, Bangladesz, Pakistan i Chiny, ale wyróżniamy też jutę afrykańską i jutę jawajską. 

Juta jako tkanina. Właściwości i zastosowanie

Szerokie zastosowanie jutowych materiałów w przemyśle wynika w dużej mierze z ich wyjątkowych właściwości. Jutę ceni się przede wszystkim za trwałość, wytrzymałość czy odporność na rozciąganie. Stąd popularność sznurków z juty, siatek zabezpieczających rośliny w ogrodnictwie czy płóciennych worków, które coraz częściej zastępują nam foliowe torebki na produkty spożywcze. Szczególne znaczenie mają też biodegradowalne właściwości juty. Włókna pochodzenia roślinnego można kilkakrotnie przetwarzać w procesach recyklingu, a ich wytrzymałość sprawia, że chociażby torby z juty będą inwestycją na lata. Dodajmy do tego walory estetyczne, dzięki którym juta stała się jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów w modzie i wystroju wnętrz. Jutowe dywany, kosze, ozdobne poszewki, a nawet żyrandole wprowadzają rustykalny klimat do naszych domów. A torebki, kapelusze czy espadryle z jutowym sznurkiem to letnie must have’y, bez których nie wyobrażamy sobie swoich szaf w najcieplejszych miesiącach roku.

Jak prać dodatki wykonane z juty?

A jak dbać o dodatki z tej naturalnej tkaniny? Jutę najlepiej prać ręcznie w letniej wodzie z naturalnym mydłem. Unikajmy przy niej silnych detergentów, suszenia bezpośrednio na słońcu czy w suszarce bębnowej. Chociaż jutowe włókna słyną ze swej wytrzymałości, traktowane w nieodpowiedni sposób mogą tracić kolor, a nawet ulegać uszkodzeniom.

Marta Budziarek

Redaktorka domodi.pl....

Juta
fot. Adobe Stock