Aksamit

Aksamit

Aksamit - materiał, który zachwyca wytwornością

To jedna z najwytworniejszych tkanin bawełnianych, którą w modzie wykorzystuje się od XII wieku. W średniowieczu ten miękki w dotyku materiał służył przede wszystkim do szycia odświętnych strojów świeckich i szat liturgicznych. Jego charakterystyczna faktura okazała się jednak niezwykle pożądana przy produkcji… mebli tapicerowanych, zasłon okiennych czy kap. Aksamit długo był uznawany za tkaninę typowo wnętrzarską, ale kilka sezonów temu na dobre wrócił do łask w przemyśle modowym. Dziś z aksamitu swoje ubrania szyją najwięksi projektanci mody, a popularnością cieszą się nie tylko aksamitne sukienki czy spódnice, ale też buty, dodatki, a nawet puchowe kurtki!

Aksamit a welur - jaka jest różnica?

Często na pierwszy rzut oka trudno określić dokładnie różnice między welwetem, aksamitem a welurem. Wszystkie te trzy materiały posiadają tak zwaną okrywę runową i są odmianą pluszu. Różnice między nimi sprowadzają się do sposobu uzyskania puszystej okrywy: jej długości, rodzaju użytych włókien, grubości materiału i jego elastyczności. Welur jest cieńszy niż aksamit, ma bardzo krótkie i najczęściej jedwabne włosie, jest też bardziej elastyczny i mniej błyszczący. Jaka jest różnica między aksamitem a welwetem? Technika wykonania oraz nieco dłuższa okrywa runowa (powyżej 3 milimetrów).

Jak nosić tkaninę aksamit?

Materiał aksamit jest dość wymagający, najlepiej wygląda w eleganckich stylizacjach bądź jako przewrotny akcent dodany do casualowej stylizacji z jeansu czy dzianiny. Świetnym pomysłem jest łączenie aksamitu z tkaninami cieńszymi: szyfonem, jedwabiem czy organzą. W kobiecej szafie powinna znaleźć się sukienka z aksamitu, idealna na uroczyste okazje oraz marynarka z tego pluszowego materiału, dobra nie tylko do pracy. Na jaki kolor się zdecydować? Czarny aksamit jest ponadczasowy, ale w dobrym tonie są też inne szlachetne kolory: fiolet, szmaragd, bordo, granat.

Powiązane hasła:
Aksamit
fot. Anika Batkowska