Bawełna

Bawełna

Historia bawełny - materiału, który wszyscy kochamy

Bawełna to materiał, który jest podstawą szaf znakomitej większości z nas. Na jego wyjątkowych właściwościach poznali się już starożytni mieszkańcy terenów dzisiejszych Indii i Pakistanu. Chociaż według niektórych źródeł historia bawełny sięga jeszcze bardziej odległych czasów, bo nawet siedmiu tysięcy lat przed naszą erą!

Bawełna - właściwości tkaniny 

Właściwości bawełny sprawiają, że pola uprawne rośliny znanej pod tą samą nazwą rozrastają się od wieków na wszystkich kontynentach, a mieszkańcy całego globu nie wyobrażają sobie bez niej życia. Czym się charakteryzuje bawełna? Jest przewiewna, delikatna i przyjemna w dotyku, a do tego bardzo łatwa w pielęgnacji. Bawełna w czystej postaci to materiał wyróżniający się niebywałą lekkością. Jest przyjazny dla skóry, a zarazem dobrze trzyma fason, dlatego nie dziwi jego szerokie zastosowanie w branży modowej. 

Pozyskiwanie bawełny 

Bawełna pozyskiwana jest z charakterystycznych, włóknistych torebek owocowych krzewu porastanego przez kłębki wełny (podobno stąd pochodzi nazwa „Baum+Wolle”, czyli wełna rosnąca na drzewie). Na proces powstawania tkaniny bawełnianej składa się szereg różnych elementów: Od zbioru do uzyskania tkaniny, bawełna przechodzi proces złożonego przetwarzania. Kolejne etapy to: odziarnianie, zgrzeblenie, przędzenie, tkanie. W zależności od późniejszego zastosowania, bawełna przechodzi też przez rozmaite procesy wykończenia: opalanie lub strzyżenie, dekatyzację, odtłuszczanie, wybielanie, merceryzację czy farbowanie.

Bawełna organiczna - czym się różni od zwykłej?

Bawełna organiczna (nazywana też bawełną ekologiczną) pozyskiwana jest z upraw ekologicznych bez zastosowania chemicznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych. W tego rodzaju uprawach bawełny wykorzystywane są nieszkodliwe dla środowiska substancje, które podlegają biodegradacji, a samą bawełnę zbiera się ręcznie. Bawełna organiczna jest więc jest milsza, bardziej miękka, czystsza, pozbawiona chemikaliów w składzie. 

Bawełniane ubrania, które warto mieć w szafie

Ubrania z bawełny to fundament! Trudno wyobrazić sobie życie bez bawełnianego T-shirtu, który jest jednym z najbardziej demokratycznych projektów w świecie mody, noszonym przez dzieci i dorosłych, milionerów i miłośników deskorolki. Latem warto mieć też sukienkę maxi z bawełny - oddychającą i szybkoschnącą czy spodenki z tej tkaniny.

Powiązane hasła:
Bawełna
fot. shutterstock