Jedwab
Co to jest jedwab?
Jedwab to zarówno włókno pochodzenia zwierzęcego (białkowe) uzyskiwane z kokonu jedwabnika morwowego lub jedwabnika dębowego, jak i nazwa tkanin produkowanych z przędzy uzyskiwanej z tego włókna. Jedwab wytwarzano już w starożytnych Chinach, około 3600 roku p.n.e.
Jedwab - czym się wyróżnia ta tkanina?
Tkaniny jedwabne charakteryzują się połyskiem, są gładkie, śliskie, wiotkie, miękkie, lekkie, cienkie i bardzo przyjemne w dotyku. Jedwab to materiał niezwykle cenny, jeden z najdroższych na świecie. Tkanina ta na rynku tekstyliów od zawsze była uważana za ekskluzywną, a ubrania z niej uszyte osiągały bardzo wysokie ceny. Sytuacja niewiele zmieniła się od czasów francuskich couturiers, którzy do swoich kolekcji ubiorów dedykowanych paniom z wyższych sfer z chęcią wykorzystywali ręcznie malowany jedwab.
Jak powstaje jedwab?
Włókna jedwabiu pozyskuje się poprzez zanurzanie kokonów jedwabników w gorącej wodzie, a następnie zawijanie każdej nici jedwabnej na szpulę. Z jednego kokonu otrzymuje się około 1,6 km bardzo cienkiej nici. Następnie włókno poddaje się procesowi przędzenia w celu uzyskania przędzy jedwabnej, będącej surowcem do produkcji tkanin jedwabnych.
Jedwab sztuczny - czym się różni od naturalnego?
Ze względu na skomplikowany i kosztowny proces powstawania tkaniny jedwabnej, wynaleziono kilka sposobów wytwarzania tak zwanego jedwabiu sztucznego. Jedwab wiskozowy, miedziowy, octanowy czy kolodionowy jest tańszy niż naturalny i na pierwszy rzut oka naprawdę trudno je odróżnić. Oprócz ceny ma jeszcze jedną zaletę: jest prostszy w utrzymaniu w czystości, niż jedwab naturalny.
Jak rozpoznać jedwab naturalny?
Najlepszym sposobem na odróżnienie jedwabiu sztucznego od naturalnego jest tak zwana próba ogniowa. Wystarczy wyciągnąć delikatnie jedną nitkę z materiału i podpalić. Jeżeli będzie żarzyć się i wydzielać zapach palonych włosów, mamy do czynienia z tkaniną naturalną. Wystarczy też potrzeć jedwabną tkaninę w rękach: naturalny jedwab skrzypi trochę jak śnieg, jego powierzchnia nie jest idealnie gładka, zdarzają się na niej grudki wynikające ze sposobu produkcji.
Jedwabne ubrania - jak je nosić?
Sukienka z jedwabiu czy jedwabne bluzki zawsze wyglądają luksusowo i bardzo stylowo, dlatego nie ma się co dziwić, że dla wielu z nas są obiektami pożądania. Warto w nie zainwestować, bo dodają stylu najprostszym ubraniom, takim jak jeansy, cygaretki, ołówkowe spódnice czy zwyczajne koszule. Jedwabne ubrania można nosić solo, zwłaszcza latem, na gołe ciało, ale też w ciekawych, wielowarstwowych kontrastach faktur (na przykład jedwabna bluzka i spódnica z tweedu, a na to wełniany kardigan). Jedwabna sukienka to zawsze strzał w dziesiątkę w przypadku stylizacji wieczorowych czy weselnych.
Jak prać jedwab?
Jeśli zastanawiasz się, jak prać jedwabne ubrania, zacznij od przyjęcia podstawowej zasady: nigdy nie namaczaj jedwabiu, gdyż skręcone w nitki włókna jedwabnika mogą się zbytnio rozluźniać. Jedwab powinien być prany w zimnej lub delikatnie ciepłej, nigdy nie gorącej wodzie. Dodajemy do niej niewielką ilość octu, soku z cytryny albo sól i płuczemy tkaninę kilkakrotnie.