Len

Len

Lekki, przewiewny, przyjemny w dotyku. Latem przyjemnie chłodzi, a zimą dobrze przewodzi ciepło. Ma doskonałe właściwości termoregulacyjne, a na dodatek wykazuje silne działanie antyalergiczne i antybakteryjne. Nie elektryzuje się, chłonie wilgoć i szybko wysycha. Dla wielu lniane ubrania to must have na sezon letni. A jaka jest historia tej tkaniny?

Len wytwarza się z włókien celulozy znajdujących się w łodygach lnu – jednej z roślin, którą człowiek uprawia najdłużej w historii (najstarsze włókna lnu szacuje się na ponad 30 tysięcy lat!). W czasach starożytnych lniane płótno przeznaczone było – ze względu na wysoką jakość i charakterystyczną jasną barwę – dla kapłanów, którzy jako jedyni byli godni noszenia szlachetnej tkaniny, zwanej również “tkanym światłem księżyca”.

Wraz z biegiem czasu len stawał się coraz to bardziej popularnym, dostępnym i cenionym materiałem o znakomitych właściwościach. Dziś, w dobie kryzysu ekologicznego i trendów związanych ze zrównoważoną modą, len przeżywa swój renesans. Docenili go i konsumenci, i modowi giganci, dzięki czemu lniane ubrania coraz częściej pojawiają się kolekcjach popularnych sieciówek.

Len
fot. shutterstock