Flanela (bawełniana/wełniana)
Flanela - co to za materiał?
Flanela to ciepła, przyjemna w dotyku tkanina bawełniana lub wełniana, którą wykorzystuje się między innymi do szycia koszul, piżam czy pościeli. Należy do grupy welurów drapanych, bo jej charakterystyczną fakturę uzyskuje się w procesie drapania, a następnie strzyżenia jej powierzchni. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, bo tka się ją niezwykle wytrzymałym splotem płóciennym. A do listy jej zalet zaliczymy też ciepły chwyt i właściwości termoizolacyjne, przez które na dobre wpisała się w trendy na sezon jesień/zima. Jaki materiał na pościel sprawdzi się w chłodniejsze dni? Z czego uszyć koszulową kurtkę czy zimową piżamę? Gruba flanela będzie najlepszym wyborem!
Rodzaje flaneli
W przemyśle tekstylnym wyróżnia się dwa rodzaje flaneli. Materiał najczęściej wykorzystywany do szycia tekstyliów domowych czy koszul to flanela bawełniana - tkanina znana już w XVI wieku. Proces jej produkcji pozwalający uzyskać charakterystyczną, włoskowatą fakturę materiału wymyślono w Walii, gdzie gruba flanela szybko zyskała na wartości, bo doskonale sprawdzała się w tamtejszym, chłodnym klimacie. Stąd też wzór, który do dziś najbardziej kojarzy nam się z flanelą - krata, a dokładniej jej szkocka odmiana. Flanelowe koszule w kratę, które do niedawna były przede wszystkim funkcjonalną odzieżą roboczą, aktualnie królują w trendach, a z flaneli bawełnianej projektanci coraz częściej szyją też spódnice, sukienki czy… marynarki. Drugi typ to flanela wełniana - grubsza i cieplejsza od bawełnianej, dlatego najczęściej służy do szycia męskich garniturów i marynarek na zimę.
Jak prać ubrania z flaneli?
Przy praniu flaneli najlepiej stosować się do zaleceń producenta, które znajdziemy na metce. Ogólnie przyjmuje się jednak, że bezpieczna temperatura prania dla tego rodzaju tkanin to 40 stopni. A żeby flanela na długo zachowała swoją miękkość i kolor, warto używać delikatnych detergentów, np. płynu do płukania do odzieży dla dzieci.
Marta Budziarek
Redaktorka domodi.pl....