Elastan

Elastan

Elastan, czyli materiał o wielu nazwach

Elastan, bardzo często zwany też spandexem, to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów syntetycznych. Podobnie, jak inne syntetyczne włókna, powstaje w procesach chemicznych z… kauczuku i zalicza się do włókien poliuretanowych, tak, jak często mylona z nim lycra. Warto jednak wiedzieć, że w przeciwieństwie do lycry elastan zawsze występuje w domieszkach, nigdy samodzielnie! Przemysł modowy zrewolucjonizował już w latach 50., chociaż początkowo wykorzystywano go przede wszystkim w przemyśle wojskowym. Dziś trudno byłoby nam wyobrazić sobie codzienność bez takich elementów garderoby, jak legginsy, sukienki a la druga skóra czy rajstopy. Elastan wszystkim tym rzeczom dodaje elastyczności i zwiększa ich trwałość. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Wady i zalety elastanu 

Ubrania wykonane z elastanu i bawełny, elastanu i wiskozy czy elastanu i poliestru są nie tylko elastyczne i po rozciągnięciu szybko wracają do swojej formy. Ich ogromną zaletą jest również sprężystość, czyli odporność na zagniecenia. Elastan w spodniach, sukienkach czy t-shirtach sprawia, że rzeczy tych nie trzeba prasować. Dobrej jakości mieszanki materiałów z elastanem są też niezwykle przyjemne w dotyku i zawsze perfekcyjnie dopasowują się do ciała. A przy tym są trwalsze, niż te w 100% naturalne. Domieszka elastanu do bawełny czy wiskozy przedłuża ich żywotność, przez co możemy inwestować w odzież na lata. Wadą elastanu może być z kolei jego niska higroskopijność i fakt, że tak, jak inne włókna syntetyczne, teoretycznie jest mało higieniczny. Nie zapominajmy jednak, że w ubraniach występuje on jedynie jako dodatek, dlatego zdecydowanie nie musimy martwić się o komfort noszenia.

Elastan w branży odzieżowej - zastosowanie

A w jakich elementach garderoby najczęściej występuje domieszka elastanu? W legginsach z poliestru czy poliamidu oraz innych ubraniach sportowych, w strojach kąpielowych czy bieliźnie, ale coraz częściej również w odzieży, którą nosimy na co dzień. Elastan w spodniach rurkach i cygaretkach stał się jednym z najbardziej pożądanych składników, bo zwiększa ich rozciągliwość i pozytywnie wpływa na wygodę noszenia. Sukienki z wiskozy i elastanu są przewiewne i rewelacyjnie podkreślają sylwetkę. A bawełna z elastanem to tkanina, którą wykorzystuje się do szycia naszych ulubionych koszulek czy bluz. 

Powiązane hasła:

Marta Budziarek

Redaktorka domodi.pl....

Elastan
fot. Adobe Stock