Konopia

Konopia

Konopia jako materiał, czyli zielona moda 

Chociaż konopia to jedna z najstarszych tkanin naturalnych, przez lata zastępowaliśmy ją innymi materiałami roślinnego pochodzenia - głównie bawełną czy lnem. W dużej mierze ze względu na mity i stereotypy, które narastały wokół upraw tej słynnej rośliny. Warto jednak wiedzieć, co to jest konopia włóknista i czym różni się od popularnej konopii indyjskiej. Ta pierwsza ma bogatą i wielowiekową historię, bo pozyskiwany z niej materiał - konopia w przemyśle znany był już w 8000 r. p. n. e.!  Już wtedy wykorzystywano go do szycia ubrań, pościeli czy namiotów i doceniano przede wszystkim za wyjątkowe właściwości. Dziś materiał konopia wraca do łask i zyskuje coraz większą popularność wśród twórców ekologicznej mody. Nieprzypadkowo. 

Konopia a bawełna - proces produkcji

Uprawiane w celu pozyskiwania surowców na włókna konopie włókniste i lniane według specjalistów mogą okazać się przyszłością mody. Do ich szybkiego wzrostu nie potrzeba bowiem tak dużej ilości wody (jak w przypadku upraw bawełny) i szkodliwych dla środowiska, rakotwórczych nawozów sztucznych, które wciąż stosuje się na masowych plantacjach bawełny. Konopie siewne, z których powstają włókna konopne, mogą też rozwijać się w praktycznie każdym klimacie. Dzięki łatwości uprawy w naturalnych warunkach konopie lniane i włókniste idealnie wpisują się w ideę zrównoważonej, ekologicznej mody. 

Ubrania z tkanin konopnych - właściwości

Mimo obowiązujących w wielu krajach, prawnych ograniczeń związanych z uprawą konopii na materiały, tkanina ta zyskuje na popularności wśród producentów odzieży. Nie tylko ze względu na swoją całkowitą biodegradowalność, ale też inne wyjątkowe właściwości. Konopia to materiał, który oddycha, ma działanie antygrzybicze i antybakteryjne, a nawet chroni przed przenikaniem promieni ultrafioletowych, przez co jest niezwykle zdrowy dla naszej skóry, szczególnie w upalne i bardzo słoneczne dni. Tkanina z wysoką zawartością włókien konopii wyróżnia się też wytrzymałością, dlatego wykorzystuje się ją chociażby do szycia czapek czy ekologicznych toreb. Z kolei w połączeniu z bawełną, lnem czy wełną konopia tworzy miękką i bardzo przyjemną w dotyku tkaninę naturalną na t-shirty, koszule, jeansy czy swetry. 

 

Powiązane hasła:

Marta Budziarek

Redaktorka domodi.pl....

Konopia
fot. Adobe Stock