Neopren

Neopren

Co to jest neopren?

Neopren to popularna, handlowa nazwa kauczuku syntetycznego, polimeryzacji emulsyjnej polichloroprenu. Wykorzystuje się go między innymi do produkcji klejów czy elementów armatury laboratoryjnej. Neopren poddany odpowiedniej obróbce, stosuje się też do produkcji wytrzymałej tkaniny - najpierw zostaje on w tym celu spieniony, a następnie poddany powtórnemu sprasowaniu w wysokiej temperaturze. Materiał neopren sprzedaje się między innymi w hurtowniach tkanin - arkusze mają najczęściej około 2-4 mm grubości. 

Neopren - właściwości i zastosowanie tego nowoczesnego materiału

Tkanina neoprenowa jest lekka, miękka i sprężysta, najczęściej wykończona dzianiną (po obu stronach bądź tylko po jednej). Cechuje się dobrymi właściwościami izolacyjnymim jest wodoodporna i łatwa w utrzymaniu w czystości. Neopren jest także w wysokim stopniu wytrzymały, rozciągliwy i elastyczny. Zwiększa wyporność i nie nasiąka wodą, co ma duże znaczenie dla producentów odzieży sportowej.

Materiał „pianka neopren”. Co można z niego uszyć?

Ze względu na swoje właściwości, neopren wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji kombinezonów do nurkowania, surfowania czy pływania. Ale to nie jedyne zastosowanie neoprenowej tkaniny. Służy ona też do produkcji sprzętu rehabilitacyjnego i fitness, etui na urządzenia elektroniczne, ale też pokrowców na kubki termiczne. Z neoprenu szyje się też specjalne pasy wspomagające odchudzanie. Coraz popularniejsze jest także zastosowanie neoprenu w branży odzieżowej. Piankowy materiał nadaje się przede wszystkim do produkcji kurtek, sportowych bluz, a nawet sukienek z rzeźbiarskim efektem (na przykład baskinkami czy poszerzanymi, futurystycznymi ramionami). 

Powiązane hasła:
Neopren
fot. Adobe Stock