Zamsz

Zamsz

Zamsz - co to jest za rodzaj skóry?

Zamsz to jeden z najstarszych znanych ludzkości rodzajów skóry naturalnej, pozyskiwanej między innymi z saren, jeleni, łosi, owiec, reniferów czy kóz. Materiał zamszowy nazywa się też skórą welurową lub suede (to słówko zapożyczone z języka angielskiego). Zamsz wyróżnia się brakiem części licowej, jest obrobiony odwrotną częścią skóry. Pozyskiwany jest na dwa sposoby: stosowaną od wieków tradycyjną metodą tłuszczową lub bardziej nowoczesną metodą tłuszczową ze wstępnym garbowaniem formaldehydowym. Skóra zamszowa może mieć odcień naturalny lub żółtokremowy, ale najczęściej jest dodatkowo farbowana za pomocą specjalnych środków do barwienia. Czym charakteryzuje się zamsz? Jest bardzo miękki, ma stosunkowo długie włókna, które dają efekt przyjemnego w dotyku meszku. Zamsz ma sprężysty chwyt i jest ciągliwy. Znajduje swoje zastosowanie w meblarstwie (wykorzystywany jest jako tapicerka meblowa), w branży obuwniczej ,ale też odzieżowej. Produkuje się z niego wiele elementów garderoby damskiej i męskiej, począwszy od kurtek zamszowych a skończywszy na zamszowych sukienkach szmizjerkach czy spódnicach. Alternatywą dla skóry zamszowej jest sztuczny zamsz - imitacja, która na pierwszy rzut oka do złudzenia przypomina prawdziwą welurową skórę.

Zamsz a nubuk. Czym różnią się te dwa materiały?

Zamsz i nubuk to dwa rodzaje skór szorstkich, w odróżnieniu od skóry licowej posiadających włoski. Co je różni? Zasadniczą różnicą między zamszem a nubukiem jest długość włosia. Zamsz ma dłuższe włoski, ma wyraźniejszą fakturę i jak bardziej matowy. Nubuk z kolei jest gładszy, bardziej błyszczący, a jego włoski są bardzo krótkie. Zamsz jest szlifowany w procesie produkcji od wewnętrznej, odmięsnej strony skóry, z kolei nubuk ma oszlifowane obie strony (przez co jest gładszy i bardziej miękki niż skóra zamszowa). 

Jak czyścić zamsz?

Skóra zamszowa jest materiałem dość wymagającym. Miękka i delikatna, pokryta fakturą z włoskami, jest zdecydowanie mniej odporna na niesprzyjające czynniki jak skóra licowa. Jak dbać o zamsz? Przede wszystkim należy unikać kontaktu skóry welurowej z wodą, która może ją zniszczyć lub spowodować jej ciemnienie. Warto stosować specjalne środki do impregnacji skóry zamszowej. Jak czyścić zamsz? Należy użyć do tego specjalnej gumowej szczoteczki, która pozwoli usunąć drobiny zanieczyszczeń, takie jak piasek czy kurz. W przypadku pojawienia się plam na tego rodzaju skórze, należy jak najszybciej ją usunąć, żeby nie zdążyła wniknąć zbyt głęboko w strukturę szorstkiej skóry. Jeśli plama jest tłusta, można posypać ją talkiem, zostawić na kilka godzin, a następnie usunąć zabrudzenie gumową szczoteczką i zaimpregnować materiał. Domowym sposobem na czyszczenie zamszu jest użycie czerstwej skórki chleba, który w pewnym stopniu może zastąpić bardziej specjalistyczne akcesoria. Specjaliści radzą przed przystąpieniem do impregnacji lub czyszczenia butów zamszowych wypróbować daną metodę bądź preparat na małej, mniej widocznej powierzchni.

Powiązane hasła:
Zamsz
fot. Adobe Stock