Dżersej

Dżersej

Dżersej – co to za materiał?

Dżersej to tkanina, która była początkowo wytwarzana z bardzo cienkich włókien wełnianych. Współcześnie producenci wyrabiają go najczęściej z włókien bawełnianych, jedwabnych, syntetycznych, wiskozowych i poliestrowych, dodając do nich czasami domieszkę elastanu. Dżersej jest chętnie wykorzystywany podczas szycia bielizny, sukienek, bluzek, T-shirtów, legginsów, spódniczek, a nawet strojów do tańca. Z tkaniny powstają także pościele i prześcieradła.

Krótka historia dżerseju

Czy wiesz, że materiał dżersej został wypromowany przez samą Coco Chanel? Słynna projektantka uwielbiała łączyć praktyczne rozwiązania ze stylem, stąd też jej zamiłowanie to miękkiej i lekkiej wełnianej tkaniny, która rewelacyjnie układała się na ciele. To właśnie ona w 1916 r. wykorzystała materiał zarezerwowany do tej do pory dla bielizny do stworzenia wygodnych ubrań. Historia dżerseju zaczęła się jednak wcześniej, już w czasach średniowiecza, na położonej na kanale La Manche wyspie Jersey, której materiał zawdzięcza swoją nazwę. Na Wyspach Normandzkich produkowano, a następnie eksportowano materiał do krajów na całym świecie.

Zalety dżerseju

Dżersej jest przede wszystkim materiałem miękkim i przyjemnym w noszeniu. Ze względu na elastyczność doskonale dopasowuje się do ciała i jest odporny na zagniecenia. Dzięki temu ubrania i pościel z uniwersalnej tkaniny nie wymagają prasowania. Co więcej, jest również dość trwały i bardzo przyjemny w dotyku. A czy dżersej przepuszcza powietrze? O ile jest wykonany z włókien naturalnych, to tak, jest tkaniną oddychającą.

Jak dbać o materiał dżersej?

Dżersej to tkanina, która wymaga odpowiedniej i ostrożnej pielęgnacji, jednak w zamian odwdzięczy ci się trwałością i niezmiennym wyglądem przez lata. Przede wszystkim należy prać materiał w niskich temperaturach, najlepiej nastawiając pralkę na program dla tkanin delikatnych. Po wyczyszczeniu najlepiej suszyć go na płasko, aby uniknąć zniekształceń.

Dżersej
fot. Adobe Stock