Lycra

Lycra

Lycra, czyli materiał ze znakiem towarowym

Od lat 50. cieszy się ogromną popularnością wśród producentów odzieży sportowej, ale coraz częściej pojawia się też na wybiegach. Lycra - co to jest i dlaczego jest zastrzeżona znakiem towarowym? Ta znana z rozciągliwości tkanina syntetyczna powstała w latach 50. w laboratorium firmy DuPont. Z czasem jednak stała się znakiem rozpoznawczym popularnej w Stanach Zjednoczonych marki Invista, która do dziś opracowuje jej innowacyjne wersje, zwiększając trwałość lycry czy czyniąc jej produkcję przyjazną środowisku. Nie zmieniły się jednak największe zalety lycry - tkaniny, która słynie z elastyczności i tego, że dopasowuje się do sylwetki niczym druga skóra.

Lycra, spandex, elastan i inne - wszystkie nazwy elastycznej tkaniny

Co ciekawe, to syntetyczne włókno pozyskiwane z kauczuku znane jest również pod innymi nazwami. W Polsce to głównie elastan, a w Stanach Zjednoczonych czy Australii - spandex. Do tej samej grupy - materiałów poliuretanowych zaliczymy też mniej popularny dorlastan. Warto jednak wiedzieć, że w przeciwieństwie do elastanu, lycra może być nie tylko domieszką do innych włókien, ale też samodzielną tkaniną. Pończochy czy rajstopy z lycry, legginsy znane już w latach 80., getry czy stroje taneczne to tylko niektóre z wielu elementów garderoby, które szyje się właśnie z materiału opatentowanego przez firmę Invista. Gdzie jeszcze znajdziemy go na metce?

W jakich ubraniach pojawia się lycra?

Legendarne błyszczące legginsy z lycry z lat 80., lansowane przez takie ikony, jak chociażby Jane Fonda, dały początek modzie na tak zwaną shiny lycrę, którą do dziś wykorzystuje się do szycia odzieży sportowej, ale też strojów tanecznych czy kąpielowych. Ubrania tego typu mają nie tylko charakterystyczny połysk, ale też żywe kolory. Zupełnie innym materiałem jest z kolei lycra matowa, używana w domieszkach do spodni czy modnych od kilku sezonów kombinezonów i kolarek nude. Coraz częściej dodaje się ją również do dzianin. Lycra w dzianinowych sukienkach, rozciągliwych sweterkach, a nawet w cholewkach kozaków sprawia, że te elementy garderoby dopasowują się do ciała i zapewniają komfort noszenia!

Powiązane hasła:

Marta Budziarek

Redaktorka domodi.pl....

Lycra
fot. Adobe Stock