Rick Owens

Rick Owens

Rick Owens - fakty z życia genialnego designera

Król awangardowej mody, który na pokazach szokuje nie tylko projektami, ale też ich nietypową prezentacją. Rick Owens to amerykański projektant mody urodzony w 1961 roku w Porteville w Kalifornii. Podobno do 16. roku życia nie mógł oglądać telewizji. Zamiast tego słuchał muzyki klasycznej i zaczytywał się w literaturze. Nie dziwi więc, że na studia wyjechał do Los Angeles, by rozpocząć edukację w Otis College of Art and Design. 

W świecie mody nieprzypadkowo ma przydomek „buntownik”, a jego kolekcje są równie ekstrawaganckie, jak jego życiorys. Może właśnie przez charyzmę i szaloną osobowość przyciąga jak magnes gwiazdy - od Kate Moss po Rihannę, a do swoich projektów udało mu się przekonać samą Annę Wintour. Rick Owens od lat mieszka i pracuje w Paryżu, a swoje kolekcje prezentuje na Paris Fashion Week. Dziś nie tylko projektuje modę, ale też tworzy meble i pisze książki. Rick Owens „Furniture” to album poświęcony jego projektom i wnętrzom. 

Kariera Ricka Owensa

Karierę w branży modowej rozpoczął w… fabryce podróbek markowej odzieży, w której pracował do czasu, gdy poznał swoją największą miłość i wieloletnią współpracowniczkę - Michele Lamy. Rick Owens zaczynał w jej firmie od projektowania odzieży sportowej, a jednocześnie tworzył pierwszą własną autorską linię ubrań, którą sprzedawał w LA. Jego talent tak zachwycił Annę Wintour, że sponsorowała pierwszy pokaz Ricka Owensa w 2002 roku. Od tego czasu jego kariera nabrała rozpędu. W swoich kolekcjach od zawsze przemycał geometryczne, przeskalowane formy, asymetrie i sportowe elementy, wielokrotnie szokując odbiorców. Jednak charakterystyczny styl Ricka Owensa jest niczym w porównaniu z pokazami jego marki.

Rick Owens - najciekawsze pokazy i projekty 

O sposobie prezentacji ubrań Ricka Owensa mówi się często więcej, niż o samych ubraniach. W 2014 zamiast modelek wprowadził na wybieg czarnoskóre mistrzynie steppingu, które zatańczyły wojowniczy taniec, prezentując tym samym kolekcję opartą na monochromatycznych zestawieniach i obuwiu sportowym. W 2016 roku ubrał modelki w… modelki. A show kolekcji wiosna/lato 2015/2016 skradły złote i srebrne maski wymalowane na twarzach modelek. Jego awangardowe podejście do tworzenia widać też w designie - za długie rękawy sięgające do kolan, nakrycia głowy przypominające dzieła sztuki czy mocno przeskalowane płaszcze Ricka Owensa to tylko niektóre z wielu jego niezapomnianych projektów. Niewątpliwie zaliczymy do nich też sportowe buty. Rick Owens x Adidas Runner to jedna z najgłośniejszych współpracy pomiędzy znaną marką sportową a topowym projektantem. Jak wszystko, c

Marta Budziarek

Redaktorka domodi.pl....

Rick Owens
fot. Ons.pl