Kanye West

Kanye West

Kanye West - najważniejsze fakty z życia 

Kanye West, słynący z kontrowersyjnych wypowiedzi raper, producent muzyczny, projektant mody i kandydat na prezydenta USA urodził się 8 czerwca 1977 roku w Atlancie. Dzieciństwo spędził w Chicago i to tam studiował anglistykę, jednak tylko przez rok. Naukę porzucił na rzecz kariery muzycznej, którą rozpoczął jako producent w wytwórni Roc-A-Fella Records. Pierwszym sukcesem na jego koncie był legendarny album Jaya-Z „The Blueprint”. I chociaż szybko stał się jednym z najbardziej docenianych producentów muzycznych, nigdy nie ukrywał, że marzy o wydaniu własnych utworów. Jego debiutancki album “The College Dropout” okazał się hitem, podobnie, jak każdy kolejny w karierze rapera. Popularność przynosiły mu jednak nie tylko kolejne płyty, ale przede wszystkim głośne, kontrowersyjne wypowiedzi (jak słynne „George Bush nie dba o czarnych.” w odpowiedzi na reakcję rządu na huragan Katrina), skandale i związki. W 2014 roku ożenił się ze swoją wieloletnią przyjaciółką - Kim Kardashian. Kanye West i gwiazda popularnego reality show „Z kamerą u Kardashianów” stali się najsłynniejszą parą show biznesu. Zasiadali w pierwszych rzędach na pokazach mody i pozowali na okładkach „Vogue’a”. Doczekali się czwórki dzieci. Pierwsze z nich - North West urodziło się w 2013 roku. I chociaż wydawało się, że wspólnie osiągnęli wszystko, kilka lat później świat obiegły wieści o problemach Kanye ze zdrowiem psychicznym.

W 2018 roku po kilku przerwanych koncertach i stanach depresyjnych potwierdzono chorobę Kanye Westa. Raper choruje na dwubiegunowość. Mimo to postanowił startować w wyborach 2020 na prezydenta, zdobywając ostatecznie 0,04% głosów. Na Twitterze chwalił się jednak, że głosował po raz pierwszy w życiu, na siebie samego. 

Raper-skandalista: Kanye West 

Kariera polityczna nie była mu pisana, ale to, że jest geniuszem muzycznym, to fakt. Wszystkie jego albumy od debiutanckiego „The College Dropout” z 2004 roku zyskiwały status platynowej płyty. W jego muzyce od początku dało się słyszeć sampling, aranżacje instrumentalne z udziałem formacji smyczkowych i teksty wyrażające głęboką wiarę chrześcijańską (ta przewija się również na Twitterze Kanye Westa). Za swoją twórczość wielokrotnie odbierał nagrody Grammy’s, a jednocześnie wciąż wywoływał skandale (jak wtedy, gdy przerwał przemówienie Taylor Swift na gali MTV Music Awards, by powiedzieć, że to nie ona, a Beyonce, powinna otrzymać tę nagrodę) i dawał się poznać od swojej mrocznej, burzliwej strony. Jego najgłośniejsze albumy to przede wszystkim „My Beautiful Twisted Dark Fantasy” i „Yeezus”. Nazwa tego drugiego stała się wkrótce pseudonimem Westa, a także inspiracją dla jego pierwszej, autorskiej kolekcji butów. 

Kanye West i jego romans z modą

Po buty Kanye Westa - Yeezy, zaprojektowane dla Adidasa w 2013 roku ustawiały się kolejki. Warto jednak wiedzieć, że przygoda rapera z modą zaczęła się wcześniej. Swoje pierwsze sneakersy projektował dla domu mody Louis Vuitton. A w 2009 roku został jednym z najbardziej stylowych mężczyzn w Stanach Zjednoczonych według magazynu GQ. Karierę projektanta Kanye West rozwijał już nie tylko w Adidasie, ale też we własnej marce odzieżowej. Pokazy Yeezy od 2015 roku były performansami przyciągającymi celebrytów, fanów i najpopularniejsze modelki, jak Naomi Campbell czy Gigi Hadid. Sam styl Westa to z kolei połączenie sportowych elementów z modą uliczną, w której wyraźnie pobrzmiewają echa tworzonej przez niego muzyki. W kolekcjach znajdziemy nie tylko sneakersy. Koszulki Kanye Westa, bluzy hoodie czy oversizowe kurtki są zawsze utrzymane w neutralnej kolorystyce - od czerni i bieli po odcienie nude. 

 

Marta Budziarek

Redaktorka domodi.pl....

Kanye West
fot. Ons.pl