Nicolas Ghesquiere

Nicolas Ghesquiere

Nicolas Ghesquiere - życiorys i kariera

Jeden z najbardziej utalentowanych, współczesnych projektantów mody, który zasłynął jako dyrektor kreatywny takich marek, jak Balenciaga czy Louis Vuitton. Nicolas Ghesquiere urodzony 9 maja 1971 roku dorastał we francuskim, prowincjonalnym miasteczku Poitevine. Już jako 12-latek marzył o karierze w branży fashion, a zanim skończył szkołę odbył swój pierwszy staż w domu mody Agnes B. Podobno pierwsze sukienki szył z firan i kryształków z żyrandola babci. I chociaż trenował szermierkę i pływanie, od sportu wolał rysowanie, literaturę science fiction i fotografowanie. Niewątpliwie ma jednak duszę sportowca, bo dzięki konsekwencji i ciężkiej pracy w wieku zaledwie 26 lat dotarł na sam szczyt. 

Karierę w wielkim świecie mody Nicolas Ghesquiere rozpoczął jako asystent Johna Paula Gaultiera. Stamtąd trafił do Balenciagi, dla której projektował przez 15 lat, czyniąc ją najprężniej rozwijającym się domem mody w historii. Uznanie zdobył nie tylko w oczach największych gwiazd, które ubierał na czerwony dywan, ale też Anny Wintour - modowej wyroczni, redaktor naczelnej amerykańskiego “Vogue’a”. W 2001 roku został uhonorowany prestiżową nagrodą CFDA dla projektanta mody damskiej. A kilka lat później na dobre rozstał się z Balenciagą, by w 2013 przejąć fotel dyrektora kreatywnego Louis Vuitton. Z legendarną, francuską marką jest związany do dziś.

Projekty i styl Nicolasa Ghesquiere’a 

Projektując dla Balenciagi, Nicolas Ghesquiere nie raz udowodnił, że potrafi połączyć poszanowanie dla dziedzictwa marki z nowatorskim podejściem. Jego kreacje były hołdem dla mistrza Cristobala dzięki takim akcentom, jak podkreślone ramiona czy oparte na nietypowej konstrukcji spódnice z falbanami. Hitem okazała się torebka Lariat, która dziś ma status it-bag. Kultową motorcycle bag zaprojektowaną przez Ghesquiere’a w 2000 roku noszą dziś Charlotte Gainsbourg czy Bar Rafaeli. Plejadę gwiazd ubrał też w Louis Vuitton. Mówi się, że to właśnie jego talent sprawił, że jedna z najstarszych, francuskich marek wróciła na szczyt. A charakterystyczny styl Ghesquiere’a, czyli nowoczesna geometria ze sportowymi akcentami i nutami retro ma wiele wspólnego ze sztuką, która inspiruje projektanta i staje się najlepszym tłem dla jego kolekcji na pokazach mody. 

Marta Budziarek

Redaktorka domodi.pl....

Nicolas Ghesquiere
fot. Ons.pl