Jeremy Scott

Jeremy Scott

Jeremy Scott - fakty z życia projektanta

Jeremy Scott, amerykański projektant mody, który od 2013 roku jest dyrektorem kreatywnym włoskiej marki Moschino, słynie z niebanalnych kolekcji i modowych szaleństw. Urodził się 8 sierpnia 1975 roku w Kansas City, ale swoją przyszłość od dziecka chciał związać z wielkim światem mody, dlatego już w wieku 14 lat uczył się francuskiego i z zafascynowaniem obserwował kolekcje Gaultiera, Muglera, Margieli i Moschino. Projektowania uczył się w Pratt Institute w Nowym Jorku, ale swoją pierwszą kolekcję pokazał w Paryżu w 1997 roku. Co ciekawe, uszył ją z papierowych koszul szpitalnych z powodu braku funduszy na materiały. 

Od początku swojej kariery w branży pracował na status mistrza awangardy. Jak żaden inny projektant potrafi bawić się modą i motywami popkultury, przez co stał się ulubieńcem takich gwiazd, jak Miley Cyrus, Katy Perry czy Britney Spears. Wielokrotnie projektował im kreacje na czerwony dywan i do teledysków. Na pierwszą poważną propozycję musiał trochę poczekać, ale praca dla Moschino okazała się dla niego spełnieniem marzeń. Ubrania Jeremy’ego Scotta są idealną kontynuacją misji włoskiej marki, która od lat traktowała modę z przymrużeniem oka i w ironiczny sposób komentowała rzeczywistość. 

Ikoniczne projekty Jeremy’ego Scotta

Pierwszym, niezapomnianym projektem słynnego designera były z pewnością buty, które powstały w wyniku współpracy Adidas x Jeremy Scott w 2008 roku. Słynne Adidas Wings z motywem złotych skrzydeł, które stały się znakiem rozpoznawczym projektanta (dziś zdobią między innymi kultowe wózki dziecięce Cybex), biły rekordy popularności. A był to zaledwie przedsmak szaleństwa Jeremy’ego Scotta. W Moschino bawił się logotypami takich marek, jak McDonald, Barbie czy Looney Tunes, zaskarbiając sobie sympatię młodego pokolenia fashionistek. Hitem okazały się torebki Moschino w kształcie pudełka po Happy Mealu, case’y na telefon wyglądające jak frytki w czerwonym opakowaniu, dresowe sukienki przypominające Spongeboba czy awangardowe sukienki inspirowane stylem Marii Antoniny. Ubrania Jeremy’ego Scotta zaskakują, a jednocześnie bawią, podobnie zresztą, jak pokazy mody, w których zawsze stawia na niestandardowe scenografie dopracowane w każdym calu. 

Marta Budziarek

Redaktorka domodi.pl....

Jeremy Scott
fot. Ons.pl