Gianni Versace

Gianni Versace

Gianni Versace - biografia projektanta

Gianni Versace, legendarny, włoski projektant i założyciel domu mody Versace urodził się 2 grudnia 1946 roku w Reggio Calabria, a zmarł tragicznie w Miami Beach 15 lipca 1997 roku. W świecie mody dał się poznać przez odważne wzornictwo, charakterystyczny, włoski przepych, żywe kolory i kobiece, seksowne linie. O projektowaniu myślał już w dzieciństwie, gdy spędzał czas w butiku z odzieżą, w którym pracowała jego matka Francesca. To ona nauczyła go szyć, a pierwszą sukienkę Versace stworzył już jako 9-latek. Na studiach wybrał jednak architekturę, której tajniki zgłębiał na Uniwersytecie w Mediolanie. Szybko jednak zrozumiał, że to moda jest jego powołaniem i w wieku 26 lat postanowił się jej całkowicie poświęcić. 

Już w pierwszej stworzonej kolekcji Gianni Versace szokował, niemalże dotykając granicy kiczu. A elementami charakterystycznymi dla jego projektów była głowa meduzy i grecki ornament - meandr. Prywatnie od 1982 był związany z życiowym partnerem Antonio D’Amico. Gianni Versace zginął od postrzału seryjnego mordercy przed swoją posiadłością w Miami, gdy wracał z porannego spaceru. Krótko przed śmiercią wygrał z chorobą nowotworową. Jego historia została zekranizowana w „The assassination of Gianni Versace” z cyklu „American Crime Story” na Netflix. 

Ikoniczne projekty i kolekcje Gianniego Versace

Tragiczna śmierć Gianniego Versace niewątpliwie wstrząsnęła całą branżą, ale jego wizjonerstwo wspominamy do dziś. Mówi się, że to on rozpoczął złotą dekadę supermodelek z Naomi Campbell, Cindy Crawford i Lindą Evangelistą na czele, gdy w 1991 zamknęły pokaz jego kolekcji „Freedom ‘90”, śpiewając piosenkę Georga Michaela. Projekty Gianniego Versace uwielbiały gwiazdy - od Madonny, która wystąpiła w jednej z kampanii reklamowych marki, po Lady Di, którą ubierał na wyjątkowe okazje. Inspiracje do swoich kolekcji czerpał z architektury i sztuki starożytnej Grecji i z historii mody wielkich projektantów. Umiejętnie żonglował żywymi kolorami, błyskiem, koronkami czy skórą, miksując luksus i blichtr z seksapilem w odpowiednich proporcjach. Za najbardziej niezapomniane projekty Gianniego Versace uznaje się czarną kreację z agrafkami, w której wystąpiła Elisabeth Hurley, winylową suknię z PCV z 1995, fioletową maxi Księżnej Diany czy błyszczącą suknię ślubną Kate Moss. Ogromną popularnością cieszą się też perfumy Versace. 

Marta Budziarek

Redaktorka domodi.pl....

Gianni Versace
fot. Ons.pl