Elie Saab

Elie Saab

Elie Saab - fakty z życie designera

Elie Saab to libański projektant mody, który w Paryżu, Mediolanie i Stanach Zjednoczonych słynie przede wszystkim z bajecznych sukni ślubnych i zjawiskowych kreacji na wieczór. Designer urodzony w 1964 roku w Bejrucie od dziecka myślał o szyciu ubrań i w wieku zaledwie dziewięciu lat tworzył sukienki z materiałów znalezionych w rodzinnym domu. Chociaż na studia wyjechał do Paryża, po roku wrócił do ojczyzny, by jako osiemnastolatek otworzyć własną pracownię krawiecką w Bejrucie. Suknie ślubne Elie Saab, które szył wraz z 15-osobowym zespołem, zachwycały pięknem, dbałością o szczegóły i jakością. Projektant szybko stał się ulubieńcem tamtejszej elity, a kobiety, które ubierał, marzyły o kreacjach jego projektu do noszenia na co dzień. Tak zaczęła się przygoda Elie Saab z odzieżą gotową do noszenia, którą po raz pierwszy zaprezentował w 1997 roku w Rzymie. 

Jego talent doceniają nie tylko klientki, do których grona zaliczymy między innymi Beyonce, Kate Winslet, Taylor Swift czy Angelinę Jolie, ale też krytycy i światowe organizacje. Legendarna suknia Elie Saab dla Halle Berry, w której czarnoskóra aktorka w 2002 roku odebrała Oscara, uczyniła z Libańczyka króla czerwonych dywanów, ale najlepsze miało dopiero nadejść. W maju 2003 designer został członkiem prestiżowej Chambre Syndicale de la Haute Couture, a kilka miesięcy później pokazał swoją pierwszą kolekcję sukien wieczorowych w Paryżu. W wywiadach wyznaje, że jego kluczem do sukcesu jest ubieranie kobiet w piękno, podkreślenie ich osobowości i wywołanie błysku w oku na widok idealnie dopasowanej sukienki. Ten sam rodzaj zachwytu wzbudzają niewątpliwie nie tylko kreacje projektanta, ale też perfumy Elie Saab, które w kilkunastu krajach wyprzedały się w dzień premiery!

Mistrz projektowania sukni ślubnych - Elie Saab

Baśniowa estetyka libańskiego designera, koronki, błyszczące zdobienia, powłóczyste tiule i drapowania idealnie wpisują się w romantyczny klimat, przez co o sukniach ślubnych Elie Saab marzy wiele panien młodych. Projektant już w latach 80. stawiał na wytworne tkaniny - jedwab, satynę, taftę czy organzę, a każdą suknię wykańczał perełkami, ręcznie wykonanymi haftami czy koralikami. Jego ślubne kreacje noszą więc przede wszystkim członkinie rodzin królewskich, milionerki i gwiazdy światowego formatu. Na liście ubranych przez niego panien młodych znajdziemy między innymi księżniczki Stephanie i Claire z Luksemburga, córkę rosyjskiego miliardera - Khadiję Uzhakhovs czy włoską blogerkę Eleonorę Carisi. Jedną ze skromniejszych, choć wcale nie mniej zjawiskowych, ślubnych sukienek Elie Saab była ta, którą w ostatnim odcinku „Gossip Girl” miała na sobie Blair Waldorf. Każda z kolekcji designera jest jednak urzeczywistnieniem pewnej magii, a słowo „przepych” w jego wykonaniu zyskuje szalenie gustowny wymiar!

Marta Budziarek

Redaktorka domodi.pl....

Elie Saab
fot. Ons.pl