Żakard

Żakard

Żakard - tkanina z duszą

To rodzaj misternego zdobienia na tkaninach, które polega na wplataniu wzoru w materiał, dzięki czemu tworzy się dekoracyjny ornament przypominający ręczny haft.

Historia żakardu jedwabnego i bawełnianego

Metoda tworzenia tkaniny żakardowej została opracowana na początku XIX w. przez francuskiego tkacza Josepha–Marie Jacquarda, który wynalazł specjalne krosno umożliwiające wytłaczanie dowolnego deseniu. Żakardem – od imienia twórcy – nazywamy zarówno maszynę tkacką, jak i rodzaj tkaniny, którą można było tworzyć od XIX stulecia w sposób w pełni zautomatyzowany. 

Początkowo sploty żakardowe wykorzystywało się głównie do produkcji luksusowych materiałów zdobiących wnętrza, czyli arrasów, zasłon, pościeli czy narzut. Stopniowo żakard zaczęto wykorzystywać w modzie, jednak tkanina była zarezerwowana wyłącznie dla wyższych sfer. 

Żakard w modzie

Współcześnie żakard jest bardziej dostępny – możemy znaleźć go na przeróżnych włóknach: lnianych, bawełnianych, jedwabnych, jak i poliestrowych. Pojawia się i w kolekcjach sieciówek, i w projektach topowych projektantów mody. Mimo wszystko wciąż pozostaje tkaniną kojarzącą się z luksusem i barokową elegancją. Jak go nosić? Na przykład w pełnych przepychu stylizacjach a la mediolańska elegantka: wybierz żakardowy płaszcz, sukienkę, spódnicę noszoną do jedwabnej bluzki.

Powiązane hasła:
Żakard
fot. shutterstock