Spandex

Spandex

Spandex - tkanina, która z wojska trafiła na wybiegi

Ma wyjątkowe właściwości i rozciąga się nawet do 500% procent swojej długości. Spandex - co to za materiał i dlaczego dziś nie wyobrażamy sobie bez niego przemysłu modowego? Ta syntetyczna tkanina z grupy poliuretanowych w Polsce znana jest głównie jako elastan. Nazwy spandex częściej używa się z kolei w Stanach Zjednoczonych czy Australii. Po raz pierwszy wyprodukowano go w 1958 roku w laboratorium słynnej firmy DuPont, a jego charakterystyczne cechy sprawiły, że szybko znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle wojskowym. Nie trzeba było jednak długo czekać na moment, w którym fenomen spandexu odkryli producenci odzieży, głównie sportowej. Dziś jest jednym z najchętniej wykorzystywanych dodatków do tkanin, którym nadaje elastyczności, zwiększając jednocześnie ich wytrzymałość.

Gdzie spandex pojawia się najczęściej? 

Legginsy ze spandexu i poliestru są znane od lat 60. i do dziś są niezastąpione na treningach czy w codziennych stylizacjach. Po nich przyszedł czas na stroje kąpielowe, które właśnie dzięki domieszce elastanu idealnie dopasowują się do ciała. Coraz większą popularnością cieszy się też bielizna ze spandexem, która daje wrażenie drugiej skóry. A koszulki, sukienki czy bluzki z dodatkiem tego włókna mogą okazać się inwestycją na lata. Zwiększającą elastyczność materiałów domieszkę znajdziemy również na metkach spodni. Spandex sprawia, że rurki, jegginsy czy cygaretki są bardziej rozciągliwe, a co za tym idzie - po prostu wygodniejsze.

Spandex jako domieszka. Właściwości

Ubrania z tkanin ze spandexem rzeczywiście są niebywale komfortowe i rewelacyjnie dopasowują się do ciała. Najważniejszą zaletą tego syntetycznego włókna jest bowiem ponadprzeciętna rozciągliwość, dzięki której materiały ze spandexem wracają do swojego kształtu po rozciągnięciu do 500% swojej długości. Domieszka elastanu zwiększa też trwałość tkanin, dlatego odzież z bawełny, wiskozy czy poliestru ze spandexem na pewno przetrwa lata. Grunt, by odpowiednio o nią dbać. 

Pranie i prasowanie spandexu - poradnik

Jak prać ubrania z domieszką spandexu, by długo wyglądały jak nowe? Przede wszystkim zgodnie z zaleceniami producenta. Nie będzie to trudne, bo materiały tego typu są bardzo odporne, dlatego z powodzeniem możemy prać je w pralce, najlepiej w 30 stopniach. Tkaniny ze spandexem z reguły nie ulegają też zagnieceniom, dlatego nie trzeba ich prasować. 

Powiązane hasła:

Marta Budziarek

Redaktorka domodi.pl....

Spandex
fot. Adobe Stock