Kresz

Kresz

Co to jest kresz?

Materiał kresz to tkanina poliestrowa. Jego nazwa pochodzi od procesu kreszowania, polegającego na tworzeniu nieregularnych wzorów za pomocą wysokiej temperatury. Tkaniny wykonane z poliestru są podatne na tego typu zabiegi, a kreszowanie sprawia, że ubranie nie wymaga prasowania. Nie jest to jedyna zaleta kreszu - impregnowane włókna poliestrowe PU sprawiają, że materiał łatwo się układa, jest miękki, a jednocześnie nie odkształca się i dzięki temu ubrania z kreszu zachowują swój kształt. 

Kresz lniany - czym jest? 

Istnieje dodatkowo odmiana tej tkaniny wykonana z lnu - kresz lniany. To zwykły len poddawany zabiegowi kreszowania, czyli celowego gniecenia. Wykonuje się z niego sukienki, spodnie i bluzki.  Jest lżejszy i bardziej przewiewny niż tradycyjny materiał kresz z poliestru. 

Kresz i legendarny dres 

Kresz kojarzy się przede wszystkim z dresami noszonymi w latach 80. i 90. Były niesamowicie kolorowe, charakterystyczne było łączenie kontrastowych kolorów turkusu, różu, fioletu. Oczywiście, królował też kreszowy dres w kolorze granatowym i czarnym. Najmodniejsze posiadały trzy paski z boku. Materiał kresz często jest wykorzystywany do szycia firan. 

Kresz
fot. Adobe Stock