Diagonal

Diagonal

Diagonal - co to za materiał?

Diagonal, ang. cavalry twill to tkanina o charakterystycznej fakturze w wypukłe i wklęsłe prążki ułożone pod skosem (tzw. diagonal lines). Pierwotnie wykorzystywana była do szycia spodni do jazdy konnej i mundurów. Z czasem jej największe zalety - przede wszystkim elastyczność, docenili również projektanci mody. Dziś elastycznego diagonalu używa się do produkcji ubrań, które podkreślają sylwetkę i dopasowują się do ciała, ale też do okryć wierzchnich czy spodni. Zapewniają one ponadprzeciętny komfort i wyróżniają się dużą trwałością, dzięki czemu służą przez lata. 

Rodzaje diagonalu i ich zastosowanie

Najpopularniejszym rodzajem tego typu tkaniny jest diagonal wełniany o miękkim chwycie i delikatnie prążkowanej fakturze. Idealnie nadaje się on do szycia marynarek czy spodni od garnituru, zarówno w czystej postaci (100% wełny), jak i w mieszankach z innymi, często syntetycznymi włóknami. 

Diagonal bawełniany to ciekawa alternatywa dla klasycznej bawełny. Jego charakterystyczna faktura i rozciągliwość to nie jedyne zalety tego materiału. Diagonal z bawełny staje się bowiem coraz miększy po wielokrotnym praniu. Podobnie, jak wełniany, diagonal bawełniany występuje w czystej postaci i w mieszankach z innymi włóknami. Używa się go do szycia odzieży codziennej - głównie spodni czy kurtek. 

Diagonal
fot. Adobe Stock