Batyst

Batyst

Co to jest batyst?

Batyst to tkanina o płóciennym splocie wykonana z bawełny lub lnu. Można spotkać rodzaje batystu wykonane z jedwabiu lub splotu bawełniano-jedwabnego, jeszcze inne posiadają domieszki włókien syntetycznych. Materiał batystu tworzą silne i grube sploty, nadające mu wytrzymałość, jednak materiał w odczuciu jest niezwykle miękki i lekki, niemal przejrzysty. Nie ma różnicy między prawą a lewą stroną, co bardzo ułatwia szycie z batystu. Powierzchnia materiału jest matowa i gładka. Nazwa batyst pochodzi od imienia twórcy, czyli Baptiste Chambraya, który już XIII wieku opracował technikę tkania lekkiej, a jednocześnie wytrzymałej tkaniny.

Właściwości batystu 

Batyst, ze względu na technikę tworzenia oraz surowce, jest ceniony za przewiewność i doskonałą cyrkulację powietrza. Bawełniany batyst cechuje przewiewność i doskonała cyrkulacja powietrza. Jest łatwy w utrzymaniu w czystości, ponieważ dobrze znosi pranie w pralce i można go prasować. Podobnie batyst lniany, z małym wyjątkiem - nie prasuje się lnianych tkanin. Ubrania z batystu są idealne na lato, ponieważ są wyjątkowo delikatne dla skóry i nie przegrzewają jej. 

Batyst i jego zastosowanie 

Dzięki lekkości i przewiewności batysty używany jest do produkcji bielizny, koszul, spodni, bluzek i sukienek. Sprawdza się też w branży wnętrzarskiej - batyst to świetny materiał na firany i zasłony. Jest porównywalny do woalu, jednak w przeciwieństwie do niego, batysty ma gęstszy i mocniejszy splot, jest również mniej prześwitujący.

Batyst
fot. Adobe Stock