Anna dello Russo

Anna dello Russo

Anna dello Russo - życiorys ikony mody 

Anna Dello Russo to włoska redaktorka mody, która od lat pracuje dla „Vogue’a”. Urodziła się w 1962 roku w Bari na południu Włoch i, jak sama przyznaje, od dziecka kochała modę z wzajemnością. O ubraniach od projektantów marzyła już jako nastolatka. Na 13. urodziny poprosiła rodziców o akcesoria Fendi - torebkę, portfel, parasol, szalik i brelok do kluczy. Tak zaczęła się jej przygoda z kolekcjonowaniem projektów znanych designerów, na które w dorosłym życiu kupiła osobne mieszkanie tuż obok swojego apartamentu. Podobno to przez ich nadmiar rozstała się z pierwszym mężem. Zanim jednak stała się ikoną mody, „modową maniaczką” (tak nazwał ją Helmut Newton) i jedną z najczęściej fotografowanych kobiet za kulisami pokazów, studiowała historię sztuki i literaturę włoską na Uniwersytecie w Bari. Zrządzeniem losu po jednej rozmowie z Francą Sozzani została redaktorką „Vogue Italia”. W 2010 otworzyła własny blog. A następnie przeniosła się do „Vogue Japan”, w którym pełni funkcję dyrektor kreatywnej, pracując zdalnie z Mediolanu. Po latach zrobiła porządki w szafie, przeznaczając połowę swojej garderoby na aukcje charytatywne. Tym samym zrobiła miejsce na miłość. Prywatnie związana jest z Angelo Goia. 

Najważniejsze momenty w karierze Anny dello Russo 

Karierę w „Vogue Italia” miała szansę rozwijać pod okiem legendarnej Franci Sozzani, z którą zapoznał ją jeden z ówczesnych wykładowców z Uniwersytetu w Bari. Prawdopodobnie nigdy nie stałaby się jednak rozpoznawalna, gdyby nie fotografowie mody ulicznej, którzy szybko zachwycili się jej ekstrawaganckim, kolorowym i w 100% włoskim stylem ubierania się. Szczerze przyznaje się do uzależnienia od mody, a o 4000 par butów i mieszkaniu Anny Dello Russo przeznaczonym wyłącznie na ubrania krążą już legendy. W wywiadach wyznaje jednak, że moda jest dla niej najlepszą odskocznią od przytłaczającej rzeczywistości. 

Jej ulubioną marką jest Dolce&Gabbana (Dello Russo żartuje, że posiada większe archiwum ich ubrań, niż sami projektanci), ale romansowała też z topowymi sieciówkami. W 2012 zadebiutowała w roli projektantki, a kolekcja Anna Dello Russo dla H&M była kwintesencją jej estetyki ze złotem, turkusem i bogactwem zdobień. Jej fani zachwycą się też z pewnością albumem ze stylizacjami i encyklopedią jej stylu. Książka Anny Dello Russo “AdR Book: Beyond Fashion” została wydana w 2019. 

Marta Budziarek

Redaktorka domodi.pl....

Anna dello Russo
fot. Ons.pl