Street style

Street style

Street style - historia mody ulicznej 

Street style, inaczej styl uliczny czy moda uliczna to zjawisko znane od zawsze, bo oznaczające po prostu sposób noszenia się „zwyczajnych” ludzi na ulicach miasta całego świata. Fenomenem stało się w XX wieku, kiedy ludzie zaczęli szukać własnych sposobów na podkreślenie indywidualności, omijając to, co proponowali im styliści, projektanci, a przede wszystkim marketingowcy. Współczesna historia street style’u wiąże się ściśle z rozwojem internetu, w którym moda zaczęła krążyć niejako „w drugim obiegu”, pomijając standardową ścieżkę: pokaz mody-butik-ulica. Jedną z najważniejszych postaci dla mody ulicznej był Scott Schuman, autor fotogloga The Sartorialist, który od 2000 roku fotografował ciekawie ubranych ludzi w miastach na całym globie. Po sukcesie jego projektu nastąpił prawdziwy wysyp blogów internetowych zakładanych przez pragnące pochwalić się swoim gustem dziewczyny oraz street style’owych fotografów, którzy ochoczo polowali na trendsetterki, zwłaszcza na fashion weekach w takich miastach jak Mediolan, Nowy Jork czy Paryż. Z roku na rok rosła popularność street style’u jako zjawiska, które decydowało o kształcie branży równolegle z pokazami. Dziś eksperci wieszczą powolny koniec mody na street style jako zjawiska, które straciło swą pierwotną świeżość. Nadal jednak miłośniczki trendów wolą podglądać, jak ubrały się ich modowe autorytety na co dzień, niż co nowego zaproponowali designerzy. 

Ikony street style’u, które warto znać

Do światowych ikon street style’u, które zawładnęły branżą należą przede wszystkim autorki najbardziej poczytnych blogów modowych czy Instagramerki, aktualnie podpisujące się mianem „modowych influencerek”: Chiara Ferragni, Camila Coelho, Cole Sprouse, Lauren Conrad, Negin Mirsalehi, Olivia Palermo, Julie Sarinana. W Polsce gwiazdami street style’u od lat są przede wszystkim Julia Kuczyńska oraz Jessica Mercedes Kirschner. Regularnie street style’owe stylizacje prezentują też modelki (Gigi Hadid, Hailey Baldwin Bieber, Kendall Jenner), a także aktorki, piosenkarki, prezenterki i inne gwiazdy (od Beyonce i Rihanny, przez Jennifer Lawrence po Małgorzatę Rozenek-Majdan).

Street style na Instagramie i blogach - dlaczego warto szukać tam inspiracji?

Jeśli chcesz znaleźć ciekawy pomysł na stylizację, zdjęcia street style’owych looków gwiazd i influencerek będą świetnym sposobem na pobudzenie kreatywności. Na Instagramie zaglądaj regularnie nie tylko na profile it-girl, ale też na profile tematyczne, gromadzące street style’owe zdjęcia. W dalszym ciągu możesz też znaleźć ciekawe street style’owe propozycje na blogach czy na Pintereście. 

Powiązane hasła:
Street style
fot. Adobe Stock