Urban style

Urban style

Urban style - co to znaczy?

Dosłownie: miejski styl, zwany też często street stylem, czyli stylem ulicy. W przeciwieństwie do mody z wybiegów urban style rodzi się na ulicach miast. W modzie istniał od zawsze, ale samo pojęcie pojawiło się w obiegu dopiero w latach 70. XX wieku.

Czym się charakteryzuje urban style?

Cechy charakterystyczne urban style? Zależą od wielu czynników, między innymi od miejsca, stylu życia ludzi, aktualnej sytuacji politycznej, a nawet muzyki, która w danym czasie cieszy się największą popularnością. Przykładowo lata 70. na ulicach miast bezwzględnie należały do punków, którzy wylansowali modę na kurtki ramoneski, T-shirty z nadrukami czy masywne buty glany. Lata 90. to słynny hip-hop style, czyli luźne dresy, ortalion, sportowy luz i buty takich marek, jak Adidas czy Nike. Urban style pierwszej dekady XXI wieku był mocno inspirowany nowymi technologiami, a jego znaki rozpoznawcze to między innymi jeansy biodrówki, kurtki z denimu czy dopasowane topy odsłaniające brzuch. Współczesny miejski styl to przede wszystkim eklektyzm, w którym wszystkie chwyty są dozwolone, a granice między estetykami mocno się zacierają. Trendy lansują dziś głównie marki sportowe oraz streetwearowe, takie jak: Adidas, Nike, Puma, Off-White, Vetements i wiele innych.

Jak się ubrać w stylu urban style

Jeśli chcesz ubrać się w duchu miejskiego stylu urban, koniecznie zaprzyjaźnij się z pojęciem athleisure, czyli mody łączącej świat sportu z niewymuszoną elegancją. Noś bluzy do spódnic i trencze do dresowych spodni. Rzeczy od projektantów miksuj z tymi, które znajdziesz w ofercie sportowych marek. Podpatruj influencerki i street style’owe zdjęcia ze światowych fashion weeków, zwłaszcza z Nowego Joroku, w którym moda na urban style ma się znakomicie.

Urban style
fot. shutterstock