Lyocell

Lyocell

Lyocell - tkanina imitująca jedwab

Zastanawiasz się, co jest jest lyocell i czy warto kupować ubrania z tego rodzaju tkaniny? Odpowiadamy: zdecydowanie warto! Lyocell to materiał, który wytwarza się z celulozy pozyskiwanej z drewna eukaliptusowego. Chociaż należy do grupy materiałów sztucznych, lyocell oddycha, jest zdrowy dla naszej skóry, a jego produkcja jest ekologiczna. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom pięknie się układa i fakturą może imitować różne inne tkaniny - od zamszu czy skóry po jedwab. Nic dziwnego, że cieszy się coraz większą popularnością wśród producentów odzieży, którzy szyją z niego spódnice, sukienki, spodnie, koszule czy bluzki. 

Jak powstaje lyocell? Proces produkcji w skrócie

Ogromną zaletą lyocellu są nie tylko oddychające właściwości, dzięki którym ubrania z tej tkaniny idealnie nadają się na wiosnę i lato, ale też przyjazny środowisku proces produkcji. Podobnie, jak wiskoza czy tencel, lyocell powstaje z celulozy (masy drzewnej przetwarzanej w procesach chemicznych z udziałem zasady sodowej i kwasów), a dokładniej z drzew eukaliptusowych, które do szybkiego wzrostu nie potrzebują tak dużej ilości wody, jak chociażby bawełna. Ważny jest również fakt, że do ich uprawy nie stosuje się szkodliwych dla natury nawozów sztucznych, przez co lyocell, tencel i inne włókna wiskozowe są uważane za przyszłość ekologicznej, zrównoważonej mody. Dodajmy do tego fakt, że odzież z lyocellu jest całkowicie biodegradowalna. 

Lyocell w ubraniach: czy się gniecie i rozciąga? 

Wybierając koszule, sukienki czy spodnie z lyocellu, dbamy jednak nie tylko o dobro naszej planety. Ten materiał jest przyjemny w dotyku (nie bez przyczyny nazywa się go sztucznym jedwabiem!), pięknie się układa i doskonale sprawdza się o każdej porze roku, również w upalne dni. Jeśli szukamy oddychających, a zarazem trwałych i ponadczasowych ubrań, warto postawić na 100% lyocell. Czy się gniecie? Dobra wiadomość: większość rzeczy z lyocellu jest odporna na zagniecenia i wyróżnia się dużą elastycznością, dzięki której po rozciągnięciu szybko wraca do swojego pierwotnego stanu. 

Jak prać i prasować lyocell? Najważniejsze zasady

Liczne zalety lyocellu sprawiły, że wyprodukowany po raz pierwszy w latach 70. materiał dziś zyskuje na popularności i jest coraz chętniej wykorzystywany w przemyśle modowym. Jeśli jednak zaopatrzymy się w spodnie, koszulę, spódnicę czy sukienkę z lyocellu, musimy odpowiednio o nie dbać. Jak? Najlepiej zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na metkach, które w większości przypadków nie są zbyt restrykcyjne. Lyocell możemy bez problemu prać w pralce nawet w 40 stopniach. Ważne jednak, by nie prasować go zbyt gorącym żelazkiem, które mogłoby spalić wiskozowe włókna. Materiał jest odporny na zagniecenia, więc przed założeniem wystarczy odświeżyć ubranie, kilka razy przeciągając po nim delikatnie nagrzanym żelazkiem. 

Powiązane hasła:

Marta Budziarek

Redaktorka domodi.pl....

Lyocell
fot. Adobe Stock