Jeans

Jeans

Jeans, materiał o niezwykłej historii

Jeans to tkanina bawełniana o skośnym splocie, z której powstają niezastąpione jeansy, kurtki, koszule czy sukienki. W przemyśle odzieżowym cieszy się ogromną popularnością od lat, a doceniana jest między innymi za ponadprzeciętną trwałość. Historia jeansu zaczyna się jeszcze w XIX wieku, a pierwszą belę materiału utkano we francuskiej miejscowości de Nimes, jeśli więc zastanawiasz się, co to jest denim, odpowiadamy: to historyczne określenie jeansu pochodzące od nazwy miejscowości, w której został wymyślony. 

W 1873 roku Levi Strauss i Jacob Davis w fabryce Levi Strauss & Co. stworzyli pierwsze spodnie jeansowe. Wzmocnione nitami przy kieszeniach wyróżniały się nieporównywalną wytrzymałością, ale przez lata były traktowane jak odzież robocza. Do czasu, gdy pojawiły się w Stanach Zjednoczonych i stały się nieodłącznym elementem stylu Dzikiego Zachodu. Stamtąd trafiły na srebrny ekran i za sprawą takich ikon, jak Marlon Brando, James Dean czy w końcu - Marilyn Monroe zyskały status najgorętszego trendu. Dziś odzież z jeansu to ogromna część światowego rynku modowego. A jeansy w swojej szafie posiada praktycznie każdy. 

Produkcja i farbowanie jeansu 

Do wyprodukowania jeansowego materiału potrzebna jest przędza bawełniana - zazwyczaj 100%, ale często także z niewielką domieszką elastanu, dzięki której jeansy są bardziej odporne na rozciąganie i dopasowują się do sylwetki. Warto wiedzieć, że część przędzy jest farbowana, a część pozostaje biała. Przy pomocy krosna wahadłowego lub czółenkowego przędzę tka się splotem skośnym, uzyskując jeans - tkaninę, która z jednej strony jest ciemniejsza (przewaga nitek farbowanych), z drugiej zazwyczaj jaśniejsza (przewaga przędzy niefarbowanej). Niebieski kolor ubrań z denimu uzyskuje się przez użycie jednego z najpopularniejszych barwników do dżinsów, czyli indygo - co ciekawe, jest to barwnik pochodzenia roślinnego. Z kolei czarne, różowe, fioletowe, szare i inne kolory jeansu powstają w wyniku farbowania siarką. Interesujące są też procesy postprodukcyjne, w których jeansy i wyroby dżinsowe są celowo postarzane, przecierane czy wybielane. 

Jeans w szafie: najpopularniejsze ubrania z denimu 

Jeans we wszystkich swych odsłonach od dawna stanowi nieodłączny element stylu zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Sprawdza się w wielu sytuacjach, niezależnie od typu sylwetki czy wieku. Wśród wielu rodzajów jeansów damskich i męskich coś dla siebie znajdzie absolutnie każdy, bo poza klasycznymi modelami z prostą nogawką czy rurkami mamy do wyboru między innymi jeansy mom-fit, dzwony czy boyfriendy. Coraz większą popularnością cieszą się też kurtki jeansowe - katany pasujące do casualowych i sportowych stylizacji, jeansowe koszule, sukienki czy dodatki, np. kapelusze bucket i torby w stylu lat 90. 

Powiązane hasła:

Marta Budziarek

Redaktorka domodi.pl....

Jeans
fot. Adobe Stock