Gipiura

Gipiura

Gipiura – co to jest za materiał?

Gipiura to tkanina składająca się z kilku rodzajów włókien. W procesie produkcji niektóre miejsca są wytrawiane, dzięki czemu materiał nabiera tak charakterystycznego wzoru z drobnymi prześwitami. Tak właśnie powstaje koronka wenecka, która charakteryzuje się reliefowym ornamentem roślinnym lub geometrycznym. W przeciwieństwie do klasycznego haftu gipiura ma nieregularne i dość duże oczka oraz może być naszywana na inne tkaniny, np. w postaci ozdoby przy dekolcie sukienki. Zazwyczaj w hurtowniach krawieckich można znaleźć materiał w jasnych odcieniach – bieli i écru, oraz z włókien poliestrowych. Czasami dodaje się do nich elastan lub wstawki z weluru.

Gipiura – zastosowanie materiału

Ciekawostką może być fakt, że gipiura jest tkaniną wykorzystywaną najczęściej do produkcji firanek. Nie oznacza to jednak, że nie znalazła ona również zastosowania w świecie mody. Producenci chętnie sięgają po koronkowy materiał podczas wykonywania ozdób i aplikacji, nadając ubraniom elegancji i ciekawego wyglądu. Gipiurę można znaleźć na koszulkach, koszulach, spodniach oraz sukienkach i sukniach wieczorowych. Dodatkowo od kilku sezonów z mody nie wychodzą efektowne suknie ślubne z dodatkami gipiury lub wykonane w całości z koronkowej tkaniny.

Pielęgnacja gipiury

Tak piękny i jednocześnie delikatny materiał jak gipiura wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zalecane jest pranie ręczne, najlepiej w maksymalnie 30 stopniach. Podczas czyszczenia nie należy używać żadnych detergentów i środków wybielających. Co więcej, aby uniknąć zniszczenia tkaniny, nie powinno się również suszyć jej suszarkach bębnowych, a w trakcie prasowania dobrze nie przekraczać temperatury 110 stopni.

Powiązane hasła:
Gipiura
fot. Adobe Stock