Denim

Denim

Denim - materiał, który zmienił oblicze mody

Denim, znany także jako jeans, to jedna z wielu nazw używanych do określenia charakterystycznej, bawełnianej tkaniny o grubym splocie, która w świecie mody święci triumfy od ponad 160 lat! Genezą słowa denim jest francuskie miasto Nîmes (de Nîmes czyli „z Nimes”).  Denim, barwiony ciemnoniebieskim barwnikiem indygo, był materiałem przeznaczonym pierwotnie do produkcji namiotów i odzieży roboczej, która musiała znosić ciężkie warunki pogodowe i być odporna na uszkodzenia.  Do świata mody materiał denim trafił za sprawą Oscara Levi Straussa, który zaprojektował i wyprodukował pierwsze, legendarne dżinsy. Nazwy denim i jeans są używane zamiennie ze względu na podobieństwo. Chociaż jednak jeans jest bardzo podobny do denimu, jest od niego mniej trwały. Pewne źródła podają, że jeans pierwotnie był wytwarzany w XV wieku we Włoszech. Nazwa tkaniny jeansowej pochodzi od sformułowania „bleu de Genes, czyli błękit z Genui.

Jeans i denim w popkulturze - najważniejsze momenty

Stylizacje z tkaniną denimową w roli głównej przeszły do historii mody, między innymi za sprawą słynnego jeansowego total looku Britney Spears z rozdania nagród American Music Awards w 2001 roku czy słynnego gorsetu z cienkiego denimu, w jakim Rihanna wystąpiła w teledysku do piosenki “We Found Love”. Ale ważnych momentów jeansu w popkulturze było znacznie więcej. Wystarczy wspomnieć chociażby Jamesa Deana z “Buntownika bez powodu” czy strój, w jakim Krystyna Janda grała rolę Agnieszki w “Człowieku z marmuru” Wajdy. 

Jeansy denim i inne ubrania z kultowego materiału w damskiej szafie

Denim sprawdza się zarówno w szafie damskiej, jak i męskiej. Jest ponadczasowy, uniwersalny i stanowi fundament stylizacji casualowych. Dobrze leżąca na sylwetce para jeansowych spodni świetnie podkreśli figurę, a kurtka z tego kultowego materiału uratuje życie na festiwalu muzycznym czy na letnim spacerze. Jeansowe sukienki pasują i na imprezy, i do pracy - w zależności od kroju, koloru, detali. Zasada jest prosta: im bardziej stonowany odcień, gładka faktura i minimalistyczny krój, tym bardziej robi się elegancko. Denim w rockowym wydaniu to oversize’owe koszule, spodnie jeansowe z dziurami na kolanach i nabijane ćwiekami kamizelki.

Denim w męskich stylizacjach - jak go nosić?

Kolor denim sprawdzi się też w stylizacjach męskich - i tych w duchu casual, i grunge. Jeansowe męskie spodnie można nosić z T-shirtem, sportową bluzą lub marynarką, a kurtkę z denimu zestawiać z chinosami albo krótkimi letnimi szortami. Fajnym patentem na podkreślenie swojej osobowości jest personalizowany denim spod znaku napisów, naszywek, własnoręcznie wykonanych przetarć.

Denim
fot. Anika Batkowska