Woalka

Woalka

Woalka - co to jest?

Woalka to cienka, półprzezroczysta tkanina niewielkich rozmiarów mocowana do kapelusza, toczka lub opaski, przesłaniająca część kobiecej twarzy. W modzie damskiej znana jest od lat, ale czasy jej największej popularności przypadają na przełom lat 20. i 30., gdy koronkowe woalki na twarz nosiły gwiazdy złotej ery Hollywood - Mary Duncan czy Myrna Loy. Dziś woalki sporadycznie pojawiają się na wybiegach jako element dodający tajemniczości i szyku. Do kapeluszy dodawali je między innymi Giorgio Armani czy Marc Jacobs. Toczki z woalką możemy oglądać też w oficjalnych strojach członkiń brytyjskiej rodziny królewskiej. Jednak największą sławą cieszą się zdecydowanie woalki ślubne i żałobne. 

Ślubna, żałobna, na opasce czy toczku? Najpopularniejsze rodzaje woalek

Niegdyś modna ozdoba do włosów dziś sprawdza się przy wyjątkowych okazjach jako element ubioru o symbolicznym znaczeniu. Jeszcze z czasów starożytnych pochodzi tradycja ubierania panny młodej w welon z woalką mający zasłonić jej twarz przed panem młodym, który nie może ujrzeć wybranki przed ślubem. Zgodnie z przesądem miałoby to przynosić pecha. Woalka ślubna - ecru lub śnieżnobiała może być nie tylko częścią welonu. Panny młode mogą postawić również na woalkę na opasce czy niewielkim, białym toczku - to doskonała alternatywa dla welonu pasująca zarówno do luźnych upięć, jak i klasycznego koka. 

Czarna woalka na opasce, kapeluszu czy fascynatorze ma z kolei symbolizować żałobę. Tradycja przysłaniania twarzy woalką pogrzebową narodziła się na początku 20. wieku i dotyczyła przede wszystkim wdów. 

Powiązane hasła:

Marta Budziarek

Redaktorka domodi.pl....

Woalka
fot. Adobe Stock