Retro

Retro

Styl retro w modzie - na czym polega?

Styl retro to inaczej nawiązywanie w stylizacji do estetyki charakterystycznej dla minionych dekad. Nie tylko lat 50. czy 60., jak zwykło się zakładać, ale też do lat 20., 80., a nawet… 2000. Retro jest trochę czym innym niż vintage, które oznacza używanie prawdziwych ubrań „z epoki” (a przynajmniej takich, które mają co minimum 20 lat). W stylu retro można zestawiać ze sobą nowe, ale stylizowane na stare elementy. Do ikon stylu retro należą między innymi Alexa Chung, brytyjska fashionistka, która kocha cytować w swoich outfitach elementy charakterystyczne dla lat 60. czy Dita von Teese, która stylizuje się na gwiazdę burleski z lat 40., często wykorzystując nowe propozycje od projektantów.

Styl retro damski - jak stworzyć retro stylizację?

Pojęcie „stylizacja retro” jest bardzo szerokie - może w takim samym stopniu dotyczyć outfitu zainspirowanego smokingiem Marleny Dietrich, małą czarną Audrey Hepburn, jak i stylizacjami Bianki Jagger z lat 70. Jeśli chcesz ubierać się w stylu retro, możesz zarówno wybrać jedną wiodącą epokę, która najbardziej pasuje do Ciebie, Twojego charakteru czy stylu życia, jak i dowolni miksować różne retro ubrania, łącząc je także z nowoczesnymi propozycjami. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć swoją przygodę z tym stylem, wybierz na przykład sukienkę retro, którą możesz nosić ze współczesnymi sneakersami albo sznur pereł, które zestawisz z T-shirtem. Kiedy nabierzesz wprawy, będziesz stylem retro żonglować tak, jak projektant Gucci, Alessandro Michele!

Styl retro męski - zainspiruj się pomysłami na look

W modzie istotnym zjawiskiem jest też styl retro męski, uwielbiany przez panów zorientowanych w trendach. Przejawia się nie tylko w sytuacjach wieczorowych czy formalnych, ale też na co dzień. Wyrazem tego są popularne stylizacje inspirowane latami 70., na przykład z koszulką polo, spodniami w kant i zamszową kurtką w roli głównej. Elementy estetyki retro kochają wykorzystywać w swoich stylizacjach takie ikony, jak chociażby Harry Styles bądź George Clooney. 

Powiązane hasła:
Retro
fot. Adobe Stock