Szlic

Szlic

Co to jest szlic?

Szlic to rozcięcie w dolnej części tyłu marynarki, wywodzące się z czasów, kiedy mężczyźni jeździli konno w eleganckich strojach. Rozcięcia te miały zapewniać im wygodę i chronić marynarkę przed zagnieceniami.

Szlice pełnią funkcję estetyczną – sprawiają, że marynarka ładniej układa się na pośladkach – oraz praktyczną – umożliwiają swobodne siadanie. 

Marynarka może mieć jeden szlic lub dwa szlice. Od czego zatem zależy ich liczba? Jaki wpływ mają szlice na wygląd marynarki? 

W taliowanej marynarce jedno rozcięcie może czasem nieestetycznie rozchylać się na boki, dlatego wtedy lepiej wyglądają dwa szlice. Co więcej, dwa rozcięcia są wygodne, w szczególności podczas siedzenia oraz gdy mamy ochotę włożyć ręce do kieszeni.

W marynarkach o formalnym kroju spotyka się najczęściej dwa szlice, natomiast jedno rozcięcie stosuje się częściej w marynarkach o niższym stopniu formalności. Wyjątek stanowią jednak marynarki w surdutach, smokingach i frakach, ponieważ uznaje się je za strój o najwyższym stopniu elegancji. Podczas produkcji szlice są fabrycznie zszywane i należy je rozpruć przed użytkowaniem. Noszenie marynarki ze zszytymi szlicami to błąd, który możemy porównać do noszenia ubrań z widoczną papierową metką.

Powiązane hasła:

Zofia Kulewicz

Właścicielka marki ZOPHIA Osobista Stylistka....

Szlic
fot. Adobe Stock