Kołnierzyk włoski

Kołnierzyk włoski

Kołnierzyk włoski - co to jest?

Włoski kołnierzyk charakteryzuje się szerokim rozstawem wyłogów (rogów), czasem sięgających aż do brzegów marynarki. Niekiedy kąt wyłogów osiąga 180 stopni, czyli prezentuje się całkowicie poziomo. Szerokość kołnierza włoskiego należy dopasowywać do kształtu twarzy oraz do rozmiaru marynarki, by jej klapy nie przysłaniały kołnierza.

Jak nosić kołnierzyk włoski?

Kołnierz włoski pasuje do pociągłych, wąskich twarzy, natomiast odradza się go osobom o twarzach okrągłych i z mocną, kwadratową żuchwą. Do włoskiego kołnierza nosi się szerokie lub o średniej szerokości krawaty. Rekomendowane wiązanie to four in hand lub Windsor. Odradza się noszenie koszuli z włoskim kołnierzem bez krawata, co może poszerzać twarz i powstaje puste miejsce pod szyją. Śmiało można nosić kołnierzyk włoski z muchą - formalną lub nieformalną, nie powinna ona być jednak za szeroka, by nie poszerzała szyi. Choć kołnierzyk włoski uznawany jest za uniwersalny tak samo jak kołnierzyk kent, to jednak jest on bardziej oficjalny. Nosi się go na uroczystości, w tym ślubne i pogrzebowe, oraz spotkania biznesowe, wystąpienia, do opery. 

Kołnierzyk włoski a nazewnictwo

Kołnierzyk włoski znajdziesz również pod nazwą cutaway (z języka angielskiego, co oznacza szerokie rozstawienie wyłogów), lub jako kołnierz rekinowy (zapożyczenie z języka niemieckiego). Niektórzy błędnie używają określenia spread, jednak różni się on od kołnierza włoskiego. Podstawowa nazwa, czyli kołnierzyk włoski, zyskała na popularności, ponieważ moda na koszule z tego typu kołnierzem przyszła z krajów południowych. Co ciekawe, niekiedy Włosi nazywają kołnierzyk włoski kołnierzem francuskim.

Kołnierzyk włoski
fot. Adobe Stock