Black tie

Black tie

Black tie - dress code, który warto znać

Co to znaczy „black tie”? To dress code o wysokim stopniu formalności, pasujący przede wszystkim do wydarzeń (na przykład przyjęć czy gal) organizowanych po godzinie 19:00. Jego historia sięga XIX wieku. Jeśli na zaproszeniu na przyjęcie widnieje informacja „black tie”, oznacza to konieczność dostosowania swojego stroju do tego kodu ubioru (oczywiście, jeśli nie chcemy wywołać sensacji i uchodzić za ludzi z klasą). Na zaproszeniu może pojawić się też adnotacja „black tie optional”, oznaczająca możliwość samodzielnego wyboru między garniturem i krawatem a smokingiem i muchą. Z kolei informacja “creative black tie” sugeruje, że spokojnie można zamienić białą koszulę na równie stonowaną i elegancką, ale w innym kolorze. Cchociaż angielska nazwa tego dress code’u oznacza „czarny krawat”, najbardziej charakterystycznym elementem stylizacji black tie jest… czarna mucha. Jak właściwie ubrać się zgodnie z dress codem „black tie”?

Dress code black tie” dla mężczyzn - co warto wiedzieć?

Zasady ubioru męskiego zgodnego z dress codem black tie są proste. Jego podstawą jest smoking czarny bądź składający się z ciemnogranatowej marynarki i czarnych spodni. Marynarka może mieć szalowe klapy wykończone atłasem. Do całości należy dobrać odpowiednią śnieżnobiałą koszulę do smokingu z mankietami zapinanymi na spinki. Strój męski black tie można uzupełnić kamizelką lub czarnym pasem hiszpańskim (tzw. cummerbund), który zakryje obszar, w którym koszula znika za pasem spodni. 

Black tie dla kobiet - jak się ubrać na przyjęcie?

Dress code black tie obowiązuje również kobiety. Jeśli wybierasz się na przyjęcie z takim kodem ubioru, wybierz elegancką, długą suknię wieczorową, najlepiej uszytą z szykownej tkaniny (jedwab, satyna, tiul). Alternatywą dla odważnych może być damski garnitur, jednak w połączeniu z czarnym garniturem partnera może wypaść nieco zbyt kontrowersyjnie. Stylizację damską black tie należy uzupełnić odpowiednimi dodatkami: elegancką biżuterią, butami na obcasie, torebką typu kopertówka. 

Powiązane hasła:
Black tie
fot. Adobe Stock