Kołnierzyk button down

Kołnierzyk button down

Czym jest kołnierzyk button down?

Kołnierzyk button down jest bardzo łatwy do rozpoznania ze względu na charakterystyczne guziki, którymi przypięte są wyłogi (rogi kołnierza) do koszuli. Istnieje również wersja, w której button down jest kryty, czyli guziki schowane są pod wyłogami. Guziki mają za zadanie utrzymać rogi kołnierza nieruchomo, by nie odstawały ani nie traciły kształtu np. pod wpływem wiatru.

Skąd wziął się button down?

Obecnie wiele marek posiada w swojej ofercie koszule z kołnierzem typu button down, natomiast geneza tego kołnierza ma swój początek w sporcie. Button down był elementem koszulek polo ubieranych na turnieje tenisa. Kołnierze w trakcie gry przeszkadzały zawodnikom, dlatego do wyłogów doszyto guziki i przypięto je do koszulki. To w dużej mierze zaważyło o przyszłym charakterze kołnierza.

Jak nosić kołnierzyk button down? 

W większości przypadków koszule z różnymi rodzajami kołnierzyków sprawdzają się w sytuacjach formalnych i nieformalnych. Natomiast koszule z kołnierzykiem button down nie mają charakteru formalnego, więc nie wypada pojawić się w nich na ślubie, pogrzebie lub innych ceremoniach. Kołnierz button down nosi się do strojów o charakterze klubowym, casualowym lub smart-casualowym, czyli na przyjęcia lub w codziennych stylizacjach. Kształt kołnierza pozwala nosić go do różnych typów twarzy, czyli zarówno okrągłej, jak i szerokiej. Kołnierzyk typu button down dobrze wygląda z wąskim lub średniej szerokości krawatem wiązanym w stylu symetrycznym, lub Pół Windsor. Łatwo za to domyślić się, że kołnierzyk button down i mucha to nie jest fortunne połączenie, gdyż muszka jest bardzo formalnym elementem.

Kołnierzyk button down
fot. Adobe Stock