Martensy

Martensy

Martensy - buty, które zmieniły świat mody

Martensy to popularna nazwa butów produkowanych przez markę Dr. Martens (lub inaczej Doc Martens), wymyśloną w 1947 roku przez Klausa Märtensa. Młody Niemiec wszedł w spółkę z przedsiębiorcą Benjaminem Griggsem, który rozpoczął produkcję martensów na szeroką skalę w 1960 roku. Historia ich powstania jest prosta: pan Märtens doznał kontuzji na nartach i chciał wymyślić model obuwia, które najskuteczniej ulży mu w chodzeniu. Buty martensy charakteryzują się poduszką powietrzną w części piętowej oraz skórzaną cholewką (wegańskie martensy są oczywiście wykonane ze skóry syntetycznej). W latach 70. i 80. XX wieku buty martensy były traktowane przede wszystkim jako solidne obuwie robocze, a następnie stały się synonimem stylu subkultur punków i skinheadów. W latach 90. martensy damskie i męskie przeszły do popularnej mody i do dziś zajmują czołowe miejsce na listach must have’ów. Są uwielbiane za trwałość i uniwersalność. W kolekcji marki Dr. Martens można znaleźć wiele różnych modeli popularnych brytyjskich „glanów”: martensy krótkie, długie, czarne i kolorowe, matowe bądź lakierowane, a nawet… w martensy w kwiatki.

Jak rozpoznać oryginalne martensy?

Cena butów Dr. Martens nie należy do najniższych, ale zakup tego obuwia to długofalowa inwestycja. Martensy są bardzo wytrzymałe i mogą służyć nawet wiele lat, również w takich warunkach jak kapryśna polska zima. Jak rozpoznać oryginalne martensy? Buty te sprzedawane są w oryginalnym pudełku z logo Dr. Martens. Wewnątrz cholewki posiadają żółtą naklejkę, która stanowi potwierdzenie ich jakości, a także logo Dr. Martens, napis „Air Cushioned Sole” i tekstylną metkę w formie pętelki. W oryginalnych martensach damskich i męskich stosuje się też stebnowanie nicią w kolorze żółtym, która jest cechą charakterystyczną „glanów” Dr. Martens już od 1960 roku. 

Damskie martensy w stylizacjach - jak nosić stylowo buty Dr. Martens?

Martensy damskie pojawiły się jako ważny trend mniej więcej trzy dekady temu. Od tamtej pory są chętnie noszone zarówno przez gwiazdy, jak i „zwyczajne” dziewczyny na całym świecie.Jak tworzyć stylizacje z martensami? Warto zacząć od tego, że to obuwie będzie pasowało do wielu różnych looków, od casualowych po imprezowe. Lakierowane martensy krótkie możesz nosić ze spódniczką i sweterkiem odsłaniającym ramiona, a długie - z jeansami, swetrem i trenczem. Czerwone z powodzeniem zastąpią kozaki czy botki, a czarne będą najlepszym uzupełnieniem stylizacji utrzymanej w duchu klasycznego minimalizmu. 

Powiązane hasła:
Martensy
fot. Adobe Stock