Goodyear Welt
Czym charakteryzuje się obuwie Goodyear?
Obuwie Goodyear jest synonimem luksusu i elegancji. Głównie odnosi się do męskiego obuwia. Jest to jeden z najstarszych systemów montażu obuwia. Choć technologia się zmieniła, to od ponad 500 lat proces pozostaje w niezmienionej formie. Produkcja pary butów dalej wymaga ponad 200 operacji. Goodyear jest jednym z najtrwalszych, ale i najbardziej skomplikowanych i pracochłonnych systemów.
W Polsce nazywany Systemem Pasowym. Podpodeszwa ma tak zwaną wargę, którą łączymy z zaćwiekowaną i naciągniętą cholewkę, a następnie przeszywamy z giętkim pasem okalającym całą podeszwę. Druga strona pasa jest szyta szwem pionowym z podeszwą.
Technologia Goodyear Welt określana skrótem GYW, została wynaleziona w Stanach Zjednoczonych w końcówce XIX wieku przez Charlesa Goodyeara Juniora, syna Charlesa Goodyeara - wynalazcy procesu wulkanizacji. Mimo iż pierwsze wzmianki o obuwiu przeszytym systemem pasowym pochodzą z XV wieku to dopiero szczyt epoki przemysłowej i wynalezienie maszyny, która wszywa pas - najbardziej pracochłonna operacja w wytwarzaniu obuwia, spopularyzowała nazwę.
Pomimo industrializacji, dalej bardzo popularnym zakupem są buty szyte na miarę.
Sam proces od pierwszego mierzenia stopy, przez zrobienie kopyta, przeszycie cholewki, ćwiekowanie, przeszycia podeszwy, wykończenie, może trwać wiele miesięcy. Ale warto czekać. Każdy ręcznie szyty, robiony na zamówienie but jest cennym dziełem rzemieślników. Elegancja zaczyna się od obuwia.
Na szczęście w wielu miejscach na świecie można znaleźć prawdziwych mistrzów rzemiosła, którzy przekazują wiedzę z pokolenia na pokolenie.
Laszlo Vass w Budapeszcie otwarty jest już ponad 4 dekady. W Londynie jest Lobb, którego zakład do dzisiaj szyje buty dla członków rodziny królewskiej. We Florencji najlepsze buty robi Saskia, która oryginalnie pochodzi z Berlina. W Warszawie mamy Jana Kielmana, który działa od 1883.
Joanna Pietrzyk
Projektantka akcesoriów, Dyrektor Kreatywny w marce Nobo. ...