Brogsy

Brogsy

Brogsy - historia i rodzaje stylowych butów 

Brogsy to rodzaj sznurowanych, eleganckich półbutów z charakterystycznymi przeszyciami, ażurowymi zdobieniami, perforacjami i ząbkami, zazwyczaj wykonane ze skóry licowej lub zamszowej. Ich nazwa nawiązuje do angielskiego „brog”, czyli ciężkie buty, ale też do procesu ich zdobienia, które nazwano określeniem „broguing”. Buty brogue dziś są nieodłącznym elementem przede wszystkim męskiej garderoby, ale coraz większą popularnością cieszą się również brogsy damskie. Ich historia sięga XIV wieku, ale paradoksalnie nie wiąże się z elegancją. Pierwsze brogsy męskie projektowano bowiem dla Irlandczyków i Szkotów pracujących w polu. Obuwie miało sprostać trudnym warunkom pogodowym i świetnie sprawdzało się na tamtejszych, podmokłych terenach. 

Modowy potencjał brogsów docenili w XIX wieku angielscy dżentelmeni, dzięki którym charakterystyczne półbuty stały się synonimem klasycznej elegancji. Dziś wyróżniamy nie tylko pełne brogsy - oxfordy ze zdobieniami i brogsy long wing - bardziej przypominające derby, ale też wysokie brogsy - botki za kostkę idealne na sezon jesień/zima czy modele zamszowe - dobre do mniej formalnych stylizacji. 

Jak nosić brogsy damskie i męskie?

Czarne genialnie wyglądają z garniturami i z powodzeniem zastąpią oxfordy. Brogsy koniakowe sprawdzą się nie tylko w eleganckich, ale też casualowych stylizacjach, np. z chinosami, koszulami w kratę, prostymi swetrami, a nawet jeansami. Do jeansów pasować będą także brogsy zamszowe, szczególnie w odcieniach brązu czy beżu. A jeśli szukamy pomysłu na to, z czym nosić damskie brogsy, to najlepiej inspirować się męską garderobą. W kobiecych stylizacjach z butami typu brogsy możemy wykorzystać oversizowe marynarki, jeansy boyfriendy, większe koszule, kardigany czy kapelusze. 

Powiązane hasła:

Marta Budziarek

Redaktorka domodi.pl....

Brogsy
fot. Adobe Stock