Gawroszka

Gawroszka

Chustka gawroszka - co to takiego?

Gawroszka to rodzaj apaszki, najczęściej jedwabnej, ręcznie malowanej lub z tkaniny drukowanej. Noszą ją przede wszystkim kobiety, chociaż dawniej była elementem uliczników paryskich, nazywanych gawroszami. Nazwa tej chustki pochodzi od od postaci Gavroche'a z „Nędzników”, słynnej powieści Victora Hugo.

Jak wiązać gawroszkę?

Chustkę gawroszkę możemy wiązać na setki różnych sposobów, w zależności od naszej wyobraźni czy pomysłu na look. Klasyczną metodą jest zawiązanie jej na szyi nieco na bakier, zwłaszcza w połączeniu ze sweterkiem z dekoltem V lub koszulą z rozpiętym kołnierzykiem. Możesz też zawiązać gawroszkę w efektowny supeł bądź nosić jak kowbojską chustką, w kształcie trójkąta z przodu. Gawroszkę wiąże się też przy torebce, na nadgarstku albo na głowie.

Gawroszka - jak nosić w stylizacjach?

Apaszka  gawroszka to bardzo stylowy dodatek to outfitów, zarówno na co dzień, do biura, jak i na specjalne okazje. Może być noszona zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn (ten pomysł lansuje między innymi Alessandro Michele z Gucci). Fajnym pomysłem jest potraktowanie gawroszki jako kolorowego elementu w monochromatycznym lub stonowanym looku. Może też uzupełniać kolorową, wzorzystą stylizację, na przykład sukienkę w kwiaty. 

Powiązane hasła:
Gawroszka
fot. Adobe Stock