Boa

Boa

Co to jest boa? 

W modzie boa oznacza szal. Nazwa wzięła się ze względu na skojarzenie szalu z wężem. Wykonane jest najczęściej z piór lub futerka. Jest długie i wąskie, owija się je wokół szyi lub ramion. Szal boa jest długi, puszysty i wąski. Spełnia funkcję dekoracyjną. Współcześnie spotyka się boa wykonane z piór lub futra syntetycznego, choć dawniej stosowano naturalne surowce. Boa jest lekkie i może mieć różne kolory. Najpopularniejsze są boa białe, czarne, złote i srebrne. 

Szal boa i jego historia 

Największą popularnością boa cieszyło się w okresie secesyjnym. Wykonywano je z piór kaczek, gęsi, indyczych i strusich. Cena zależała od materiału wykonania. Boa noszone było jako dodatek do strojów wieczorowych. Łączono go często ze sznurami pereł i złotymi naszyjnikami. Obrazem tamtych czasów mogą być kobiety w sukienkach, z boa na ramionach, długimi rękawiczkami i papierosem w lufce.   

Jak nosić szal boa?

Szal boa nosi się obecnie jako element stroju karnawałowego. Można spotkać boa różowe, niebieskie, fioletowe bądź w innych kolorach tęczy. Dodają strojom ekstrawagancji i imprezowego charakteru. Nic nie stoi na przeszkodzie, by boa łączyć we współczesnych stylizacjach. Prezentuje się najlepiej na tle prostych sukienek, które szal boa ożywia i nadaje unikalnego szyku. Ważny jest przy tym dobór odpowiedniego koloru i przyjemnych w dotyku piór. Na ulicach spotkać można propozycje codziennych outfitów zestawionych z boa.

Powiązane hasła:
Boa
fot. Adobe Stock