Vintage

Vintage

Co to jest vintage?

Vintage to ogóle określenie odzieży oraz akcesoriów, które mają nie mniej, niż dwadzieścia lat, a nie więcej niż sto (przedmioty sprzed wieku uznaje się za antyki). Vintage wyraźnie reprezentuje epokę oraz cechy charakterystyczne, w której dana rzecz została wyprodukowana. To określenie jest również używane w związku z punktem sprzedaży przedmiotów vintage przez wyspecjalizowanych kuratorów w tej dziedzinie. 

Historia mody vintage

Trend vintage eksplodował w latach 60. XX wieku. Ma swoje korzenie w bohemie, która swoją wolność, artyzm i odmienność wyrażała odważnie poprzez ubiór. Od kilku lat trend ten wzrasta i stanowi nieodłączną część stylizacji dla wielu pasjonatów mody, stylistów, jak również znanych osobowości ze świata filmu oraz celebrytów. Vintage niezmiennie inspiruje również projektantów i kostiumologów, dla których jest kopalnią pomysłów i pobudza wyobraźnię. 

Jak nosić ubrania vintage?

Moda vintage noś w połączeniu z nowoczesnymi ubraniami, tak jak robią to gwiazdy. Dzięki temu nie będziesz wyglądała na przebraną w kostium z epoki! Bluzka vintage w połączeniu z supermodnymi mom jeans czy spódnica z second handu w zestawieniu z najbardziej pożądanym w tym sezonie fasonem crop topu? To strzał w dziesiątkę! Nawet najmniejszy akcent w stylu vintage: okulary, czółenka, apaszka czy torebka dodają strojom ciekawego, niepowtarzalnego sznytu. 

Ubrania vintage a ochrona środowiska

Moda vintage stała się alternatywą dla tak zwanego fast fashion. Wpisuje się w  coraz popularniejszą na całym świecie zasadę mody zrównoważonej: „Reduce, Reuse, Recycle” (redukuj, użyj ponownie, poddaj recyklingowi), pozwalając na wykorzystanie ponownie rzeczy, które już mają swoje lata, ale nadal wyglądają świetnie.

Powiązane hasła:

Agata Rek

Artystka interdyscyplinarna....

Vintage
fot. shutterstock