Alpaka

Alpaka

Alpaka - co to za materiał?

Alpaka to wełna pozyskiwana z włosia lam peruwiańskich. Ten typ tkaniny uchodzi za największego konkurenta kaszmiru. Wełnę tę od lat wykorzystuje się w modzie męskiej, między innymi do szycia odzieży wojskowej. 

Wełna alpaka - jak się ją pozyskuje?

Wełnę z alpak pozyskuje się w taki sam sposób, jak w przypadku wełny owczej, to znaczy strzygąc zwierzęta raz do roku. 

Dlaczego warto zainwestować w sweter 100% alpaki?

Wełna z alpaki jest niezwykle miękka (niemal tak jak kaszmir), bardziej trwała i odporna na rozciąganie niż zwykła wełna i hipoalergiczna. W przeciwieństwie do wełny owczej nie jest pokryta lanoliną, czyli substancją, która często wywołuje alergiczne reakcje skórne. Oddycha, nie nasiąka wilgocią, ma świetne właściwości termiczne, nie jest łatwopalna, prawie się nie elektryzuje, a do tego jest bardzo lekka. To sprawia, że sweter 100% alpaki jest znakomitą inwestycją w jakość, która opłaci się w perspektywie wielu lat. Fashionistki na pewno ucieszy fakt, że wełna z alpak nie wychodzi z mody i świetnie łączy się z innymi materiałami: skórą, jedwabiem, dzianiną.

Płaszcz z alpaki - modowy obiekt pożądania

Alpaka to też doskonały materiał na okrycia wierzchnie. W szafie prawdziwych elegantek i elegantów nie może zabraknąć płaszcza z alpaki. Cena tego rodzaju klasyka nie zawsze jest niska, ale wydatek, podobnie jak w przypadku swetra z alpaki, na pewno się zwróci. To baza jesienno-zimowej garderoby, dodająca luksusowego charakteru wszystkim stylizacjom. Jeśli chcesz mieć pewność, że okrycie będzie pasowało do wszystkiego, postaw na modowy must have: płaszcz z alpaki camel, czyli w kolorze wielbłądziej sierści. 

Jak prać alpakę?

Wełna z alpaki jest niezwykle delikatną tkaniną - nieodpowiednio traktowana może się sfilcować. Zalecamy pranie ręczne, w temperaturze nie przekraczającej 30 stopni Celsjusza. Do jej pranie nie używaj płynów zmiękczających, w skład których wchodzi lanolina.

Powiązane hasła:
Alpaka
fot. Anika Batkowska