Grażyna Hase

Grażyna Hase

Grażyna Hase - kim była czołowa postać polskiej mody?

Grażyna Hasse to polska projektantka, zdecydowanie jedna z najbardziej rozpoznawalnych osobistości polskiej mody czasów PRL. Urodzona w 1939 roku, z branżą związana jest od 1957 roku. W 1967 roku zamieniła prężnie rozwijającą się karierę modelki na karierę projektantki. Grażynę Hase za swoją następczynię uważała sama Jadwiga Grabowska, założycielka Mody Polskiej, znana jako polska Coco Chanel. Pod wrażeniem talentu Grażyny Hasse pozostawali nie tylko polscy miłośnicy mody, ale też zagraniczni eksperci i redaktorzy. W latach 70. jej pokazy jej kolekcji miału miejsce w Toronto, Berlinie, Wiedniu, Nowym Jorku, Mediolanie czy Moskwie.

Kultowe projekty Grażyny Hasse 

Debiut Grażyny Hasse to legendarna kolekcja Kozak Look, zainspirowana bogatymi, rosyjskimi strojami z wysokimi oficerkami i futrzanymi czapami w rolach głównych. Linia zaprojektowana przez Hase dla polskiej firmy odzieżowej Cora przeszła do historii, podobnie zresztą jak liczne kostiumy sceniczne i telewizyjne, które tworzyła przez kilka kolejnych dekad. Grażyna Hasse projektowała też stroje dla załogi LOT, obsługi warszawskich hoteli czy kombinezony dla pracowników nowoczesnej mleczarni na Woli. 

Grażyna Hasse współcześnie

Grażyna Hasse nadal inspiruje, o czym świadczy chociażby popularność książki Krzysztofa Tomasika "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka" czy Anny Pelki "Teksas-land. Moda młodzieżowa w PRL”. W 2003 roku została odznaczona przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Złotym Krzyżem Zasługi “dla rozwoju i promocji polskiej sztuki użytkowej". Grażyna Hasse nadal prowadzi swoje warszawskie atelier, w którym przez lata organizowała pokazy i wystawy zaprzyjaźnionych artystów.

Powiązane hasła:
Grażyna Hase
fot. Angelika Kukioła