Szorty

Szorty

Czym są szorty?

Szorty to krótkie spodenki bez nogawek. W większości przypadków kończą się tuż za pośladkami. Jeśli chodzi o fason, to mogą być to szorty z wysokim stanem, bądź niskim; całkowicie gładkie lub z kieszeniami i przeszyciami. Mogą też być damskie, jak i męskie. Najpopularniejsze są obecnie szorty jeansowe, często z poszarpanymi brzegami, wyglądające jakby obcięto im nogawki długich spodni. Szorty można nazywać krótkimi spodenkami, choć nie jest to jedno i to samo. Szorty w praktyce nie posiadają nogawek, krótkie spodenki - mają.

Historia szortów 

Szorty powstały już na początku XX wieku i jako pierwsze nosiły je dziewczyny z Moulin Rouge. Niestety, szorty nie miały wtedy dobrej opinii, ponieważ kojarzyły się z lekkimi obyczajami. Na szerszą skalę szorty zaczęto nosić dzięki kulturze - filmom i muzyce - oraz sportowi. Pierwszą gwiazdą, która założyła szorty, była Marlena Dietrich w filmie „Błękitny Anioł". Dwa lata później szorty ubrała amerykańska tenisistka Alice Marble. Największy skok popularności szortów przypada na lata 70. za sprawą piosenki Jamesa Browna „Hot pants". Tym zwrotem szorty nazywane są do dziś.

 Rodzaje szortów 

W historii szortów pojawiły się one jako odzież estradowa, filmowa, sportowa i noszona jako element stroju codziennego. Tak jest też do dzisiaj. Szorty mają różne zastosowanie i w ten sposób wyodrębnia się ich rodzaje. Na rynku dostępne są szorty sportowe, wśród których znajdą się szorty dresowe i szorty rowerowe, czyli tzw. biker. Do kategorii sportowej można zaliczyć również szorty kąpielowe. Poza nimi w ofercie wielu marek znajdują się szorty cargo z charakterystycznymi kieszeniami. Niewątpliwie największą popularnością cieszą się jeansowe szorty. Warto zwrócić uwagę, że obecnie szorty noszą głównie kobiety, choć większość rodzajów szortów przeznaczone jest dla obu płci. Wyjątkiem są szorty damskie z wysokim stanem, ponieważ nie występują takie w wersji męskiej.

Powiązane hasła:
Szorty
fot. Adobe Stock