Halka

Halka

Co to jest halka?

Dawniej halka stanowiła jeden z podstawowych elementów ubioru, dziś jest już nieco zapomniana. Halka to rodzaj dłuższej koszulki na ramiączkach, którą zakładało się pod sukienki, by przez ubranie nie prześwitywały inne części bielizny. Istnieje również halka pod spódnice nazywana półhalką.

Historia halki i jej zastosowanie

Halka powstała po to, by ubranie lepiej układało się na sylwetce. Z pomocą halki ukrywało się inne elementy bielizny, czyli majtki, biustonosz, gorset, pończochy, by nie były eksponowane, gdyż mogłyby budzić niesmak. Ponadto, dzięki halce ubranie lepiej się układało, nie podrażniało skóry i sprawiało, że było wygodniejsze. Halka wykorzystywana była już od czasów średniowiecza. W obecnej formie halki pojawiły się na początku lat 20. XX wieku, czyli jako subtelna koszulka na ramiączkach z koronkowymi wstawkami, która noszona była również jako bielizna nocna.

Halka współcześnie - jak się ją nosi?

W obecnych czasach halki nie są już tak popularne, ponieważ nie ma potrzeby ich noszenia. Ubrania są znacznie wygodniejsze i nie wymagają dodatkowych warstw pod spodem. Halki wykorzystuje się głównie na uroczystości ślubne lub bale, zakładane pod ozdobne suknie. Halka tiulowa pod sukienkę ślubną ma za zadanie dodać objętości. Natomiast na bankiety często wybierana jest halka modelująca sylwetkę. Z kolei halka jedwabna to częsty wybór jako bielizna nocna.

Powiązane hasła:
Halka
fot. Adobe Stock