Vanity Fair

Vanity Fair

Vanity Fair - targowisko próżności czy wielka moda?

Vanity Fair (z angielskiego “targowisko próżności”) to tytuł jednego z najpopularniejszych magazynów o modzie, kulturze i sztuce wydawanych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoszech przez słynny koncern Conde Nast. Co ciekawe, początki „Vanity Fair” sięgają 1913 roku, kiedy to właściciel Conde Nast przejął znane, amerykańskie czasopismo modowe dla mężczyzn „Dress” i zmienił jego nazwę na „Dress and Vanity Fair”. Szybko jednak okazało się, że o wiele większy potencjał sprzedażowy wykazuje inny nowy tytuł na rynku – „Vogue”. Dlatego „Targowisko próżności” na wiele lat zniknęło z obiegu. Reaktywacja magazynu nastąpiła w 1983 roku. Zmieniona forma, w której pisano nie tylko o modzie, ale też kulturze i sztuce, zdecydowanie przypadła do gustu Amerykanom, dlatego tytuł zaczął prężnie się rozwijać, publikując artykuły największych sław wśród dziennikarzy i pisarzy tamtych czasów. 

Magazyn Vanity Fair - co go wyróżnia?

Największą chlubą nowej odsłony „Vanity Fair” były i są do dziś współprace ze światowej klasy fotografami, jak chociażby Annie Leibovitz czy Mario Testino. Ich zdjęcia przykuwają uwagę tysięcy czytelników, podobnie zresztą jak tematy poruszane w czasopiśmie. Do tego magazynu perfekcyjnie pasowały wyznania Lindsay Lohan o uzależnieniu od narkotyków czy Jennifer Aniston o rozwodzie z Bradem Pittem. „Vanity Fair” obok nowinek ze świata mody chętnie przemyca najgłośniejsze sprawy ze świata gwiazd i może właśnie dlatego tytuł ten cieszy się tak dużą popularnością wśród Amerykanów i Brytyjczyków. Głośny był na przykład wywiad Vanity Fair z Emmą Watson, w którym opowiadała o tym, że feminizm jest wolnością każdej kobiety.

Vanity Fair - serial, który musisz zobaczyć

“Vanity Fair. Targowisko próżności”, serial wyprodukowany przez HBO, koniecznie muszą zobaczyć wszystkie szanujące się fanki mody! Opowiada o Becky Sharp, córce malarza i francuskiej baletnicy, która pragnie żyć w śmietance towarzyskiej i zrobi wszystko, żeby wydostać się z biedy. Warta uwagi jest nie tylko fabuła, ale też wyjątkowe kostiumy obrazujące modę z początków XIX wieku. Obejrzyj też film “Vanity Fair. Targowisko próźności” z 2004 roku z Reese Witherspoon w roli głównej.

Powiązane hasła:
Vanity Fair
fot. Okładka magazynu Vanity Fair, czerwiec 1914r., aut. Ethel McClellan Plummer