Petrol

Petrol

Petrol - co to jest?

Petrol to nie tylko angielskie określenie benzyny, ale również piękny, nietuzinkowy kolor. Zaliczany do uniwersalnych, pomiędzy granatem a ciemną zielenią, nazywany ciemnym turkusem lub ciemną cyraneczką. Sprawdzi się u większości typów urody i w prawie każdej stylizacji.

Petrol jest ciemny, ale nie tak poważny jak czerń. I chłodny, bo jego bazą jest błękit. Zawiera jednak dodatek żółci, który sprawia, że można go nazwać ocieploną wersją niebieskiego.

Kolor petrol - dla kogo?

Dla tych z nas, które lubią ciemną garderobę, będzie świetną alternatywą dla granatu czy grafitu. Jest ciekawszy niż gorzka czekolada czy czerń i nie ma w nim tak dużej głębi, sprawdzi się więc jako ciemny kolor dla jaśniejszych typów urody.

Kolorowym ptakom lubiącym soczyste zestawienia przyda się jako toner, będzie uspokajał stylizacje. U osób, które kochają niebieskości, sprawdzi się idealnie, jego głównym składnikiem jest przecież błękit. Dodatek żółci ociepla go i sprawia, że petrol będzie odpowiadał również miłośniczkom barw ciepłych, jak brązy, żółcie i czerwienie.

Cudownie łączy się z każdym odcieniem błękitu, ponieważ sam jest zaliczany do spektrum tego koloru. Z zielenią tworzy zestawienia harmonijne. Z różem, czerwienią i fioletem – kontrastowe, niebanalne.

Może służyć jako tło dla intensywnej, rażącej magenty czy ultrafioletu, a może pojawić się jako stonowany towarzysz pudrowego różu.

Aleksandra Frątczak-Biś

Osobista Stylistka. Specjalistka analizy kolorystycznej. ...

Petrol
fot. Adobe Stock