Moro

Moro

Co to jest moro? 

Moro to wzór z drobnym motywem przypominającym nieregularne plamki, choć zdarzają się też cętki lub paski. Najczęściej wzór moro spotyka się w kolorze khaki i oliwkowym, ale dostępne są również wersje w odcieniach czerni, szarości, oliwki. W latach 90. popularne było moro w kolorze niebieskim, fioletowym i różowym. Obecnie pożądanym elementem garderoby jest bluza moro, joggery moro lub modna kurtka moro w stylu parki. 

Wzór moro i jego pochodzenie

Moro to przede wszystkim wzór maskujący. Stanowi metodę kamuflażu stosowaną w wojsku. Mundury z motywem moro stosowano w lotnictwie, straży pożarnej, milicji a w zależności od farmacji wzory różniły się między sobą. Z czasem wzór został dostrzeżony przez wielbicieli mody i przeniesiony na ulice. Samo określenie „moro" pochodzi najprawdopodobniej z Hiszpanii, choć nie ma jednoznacznych dowodów na potwierdzenie tej tezy. Dziś moro jest elementem mody miejskiej. Coraz chętniej noszono ubrania moro, a kurtka moro męska była marzeniem wielu osób. 

Jak nosić wzór moro?

Moro jako wzór występuje na każdym elemencie garderoby. Bardzo popularne są koszulki, spodnie i kurtki moro. W przypadku kurtek często są to parki lub bomberki. Jako spodnie, popularne są bojówki moro z masą kieszeni na całej długości nogawek. Moro doskonale łączy się z jeansem, czarnym kolorem, atrakcyjnie prezentuje się z denimowymi odcieniami. Rzadko nosi się outfity całkowicie moro, raczej są to akcenty, jak np. czapka moro, spodenki moro czy też torby moro. Zwolennikami moro często są mężczyźni, którzy spodnie wojskowe moro noszą na co dzień. Spodnie damskie moro często spotyka się w sportowych lub alternatywnych outfitach. Dobrze prezentują się z ciężkimi butami, choć niekiedy łączy się je z butami na obcasie.

Powiązane hasła:
Moro
fot. Adobe Stock