Dziewiarstwo

Dziewiarstwo

Czym jest dziewiarstwo?

 

Dziewiarstwo to dział przemysłu włókienniczego. Jest to technika przetwarzania przędzy (skręconego w procesie przędzenia pasma włókien) w dzianinę. 

Jeśli do tego procesu używane są specjalistyczne maszyny dziewiarskie – mówimy o dziewiarstwie maszynowym. Jeśli natomiast druty, szydełka czy krosna – to o dziewiarstwie ręcznym (znanym już w starożytności). Osoba zajmująca się produkcją dzianin to dziewiarka/ dziewiarz.

Technika wytwarzania dzianin polega na wzajemnym łączeniu oczek przędzy o różnej budowie, według określonego porządku. W wyniku tego łączenia powstają niezliczone sploty dziewiarskie, na przykład żakardowe, fakturalne, ażurowe i wiele innych.

Dzianiny znajdują olbrzymie zastosowanie w przemyśle odzieżowym. Pierwsze na myśl przychodzą swetry czy szale. Popularne są też dzianinowe sukienki, spódnice czy pledy. Zimą nosimy czapki i rękawiczki, a przy kominku okrywamy się dzianinowym pledem. Często nie zdajemy sobie sprawy, że również delikatne rajstopy i pończochy to wyroby dziewiarskie.  Z dzianin ponadto wytwarza się różnego rodzaju materiały medyczne, techniczne, dekoracyjne czy tapicerskie.

Więcej na ten temat w artykule „Made in Poland - czyli jak powstaje polska marka dziewiarska” w magazynie CLUE.

Milena Bieńkowska

Twórczyni BIENKOVSKA - polskiej marki dziewiarskiej....

Dziewiarstwo
fot. BIENKOVSKA